Geri Dön
EkonomiBalonda hedef yüzde 100 yerlilik

Balonda hedef yüzde 100 yerlilik

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya, yılın her döneminde ayrı doğa güzelliği, tarihi ve kültürel değerleriyle binlerce turist ağırlıyor.

Balonda hedef yüzde 100 yerlilik

Yabancı turistin dünyadaki önemli bir uğrak noktası olan Kapadokya’nın üzerinde yükselen balonlar ise bölgenin tanınan bir sembolü. Bu kapsamda Kapadokya’da sıcak hava balonu üretimi yapan firmalar, yüzde 100 yerli üretim için kolları sıvadı.  Ürgüp ilçesi ve Ortahisar beldesinde sıcak hava balonu üretim merkezlerindeki hummalı çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

Pasha Balloons tarafından 2019 yılında üretilip Ruanda’ya yapılan ilk sıcak hava balon ihracatının ardından Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinden gelen talepler, maliyeti düşürmek isteyen firmaları yerlileştirmeye yöneltti. Sepet, ateşleme sistemi ve yakıt tankını üreten firmalar, balonun kubbesinde kullanılan kumaşın da Türkiye’de üretilmesi için harekete geçti.

Kapadokya Balon Üretim ve Bakım AŞ Müdürü Ahmet Erdil de Kapadokya’nın sıcak hava balonculuğunun merkezi olduğunu, üretimle de bu durumun adeta perçinleneceğini vurguladı. l AA

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Canlı yayında hava durumu uyarısı! Fırtına yön değiştiriyorMeteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarıları sonrası İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir olmak üzere pek çok ilde şiddetli fırtına etkili oldu. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Marmara'da etkili olan fırtınanın ne kadar süreceğini açıkladı. Bazı illerde ise yüz yüze eğitime bir gün ara verildi. İşte Meteoroloji'nin il il uyarıları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler