Geri Dön
Ekonomi‘Benekli’ balon balığı getiren balıkçıya 5 TL

‘Benekli’ balon balığı getiren balıkçıya 5 TL

Balon balığı türlerinden “lagocephalus sceleratus” avcılığı yapan balıkçılara bu yıl 500 bin adede kadar adet başına 5 lira, diğer türleri avlayanlara da 5 milyon adede kadar adet başına 0.50 lira destekleme ödemesi yapılacak.

‘Benekli’ balon balığı getiren balıkçıya 5 TL

Cumhurbaşkanı Kararı’yla Türkiye karasularında yabancı istilacı balon balığı popülasyonunun düşürülmesi, ülke balıkçılığının uğrayacağı zararın azaltılması hedefleniyor. Bu kapsamda, 2021, 2022 ve 2023’te balon balığı avcılığına destek verilecek. Balon balığını ruhsat tezkeresine sahip balıkçı gemisi ile balıkçılar avlayabilecek.

En büyüğü ve en tehlikelisi o!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yılda 5.5 milyon balon balığı için 5 milyon lira ödeme yapmayı hedeflediklerini bildirdi.
Pakdemirli, geçen yıl tek tür için verilen destekleme kapsamının 8 balon balığı türünü içerecek şekilde ve 2023 sonuna kadar genişletildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“En büyük ve en tehlikeli tür olan benekli balon balığının adedine 5 lira ödenecek. Bunun için en fazla 500 bin adete kadar olmak üzere 2.5 milyon liralık ödeme, kalan 7 tür için de tanesi 50 kuruştan 5 milyon adete kadar olmak üzere 2.5 milyon liralık ödeme planlandı. 3 yılda 16.5 milyon balon balığı kaynaklarımızdan bertaraf edilecek.”

Dişleri misina ve ağı kesiyor

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya, “Ar-Ge çalışmaları yapılıp ekonomik değere sahip hale gelirse pazarı olacağı için balıkçı da av araçlarını bu balığa göre düzenler. Şu anda bu balığın keskin dişleri, ağ ve misinaları kesiyor” dedi.

18 Haziran koronavirüs tablosu belli oldu! İşte günlük vaka sayısı...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 224 bin 128 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 575 kişinin testi pozitif çıktı, 59 kişi hayatını kaybetti. Vaka ve vefat sayısında düne göre düşüş gözlemlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler