Geri Dön

Beş yılda yeni dünyaya 200 milyon $ yatıracak

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, ‘Yeni dünyayı, yeni ekonomiyi atlamıyoruz. Gelecek beş yılda inovasyon, Ar-Ge ve dijitalleşme alanında 200 milyon dolarlık yatırım yapacağız” dedi

Beş yılda yeni dünyaya 200 milyon $ yatıracak

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, 2016 ciroda yüzde 5 büyüme öngördüklerini, faaliyet kârı hedeflerinin 370 milyon dolar, yatırım bütçesinin ise 314 milyon dolar olduğunu söyledi. Düzenlenen basın toplantısında grubun beş yıllık plan ve hedefleri konusunda bilgi veren Uğur, Borusan’nın inovasyon, Ar-Ge ve dijitalleşme alanında 200 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.
Borusan Grubu’nun 2015 yılında 4.4 milyar dolar ciro ve 329 milyon dolar kar elde ettiğini belirten Agah Uğur, grubun 8 iş kolunda, dünyada 11 ülkede fiilen operasyonları olduğunu kaydetti.
Bu iş kollarının başında inşaat, enerji, otomotiv, demir çelik, madencilik ve beyaz eşya sektörlerinin geldiğini hatırlatan Uğur, “Dünyada pek çok ülkede faaliyet gösterdiğimiz için risklere de fırsatlara da açığız. 2015 yılı zor bir yıldı. Türk Lirası (TL) dolar karşısında yüzde 25 değer kaybetti. Buna karşın tüm iş kollarımızda büyüdük ve pazar payımızı artırdık. Yeni pazarlara girdik. Bizim için pazar payı kaybı cehennemdir” dedi.

‘Dünya değişiyor’
İnovasyon, Ar-Ge ve dijital dönüşümü önümüzdeki yıllarda Borusan’ın üzerinde yükseleceği 3 ana sütün olarak tanımlayan Uğur,
şöyle konuştu:
“Dünyada son dönemde hızlanan teknolojik gelişmeler ve trendler mevcut işlerin yapılış şekillerini değiştirdiği gibi, bugüne kadar yapılması mümkün olmayan bazı iş modellerini de uygulanabilir hale getirdi. Bu nedenle gelişen teknolojileri takip etmemek rekabet açısından olanaksız hale geldi. Rekabetin yoğun olarak arttığı günümüzde düşük maliyetli, yıkıcı iş modelleri ile rekabet edebilmek için geleneksel işlerin mutlaka sorgulanması ihtiyacı ortaya çıktı.
Biz de bu yeni dünya düzenine ayak uydurabilmek için inovasyon, Ar-Ge ve dijital dönüşüm projelerimizle Borusan’ın yeni yüzünü inşa ediyoruz. 2020’ye kadar bu üç alanda toplam 200 milyon dolar yatırım yapacağız. Grubumuzda şu anda inovasyon alanında kuluçka şirketlerimizde ve ArGe’de çalışanlar dahil 250’den fazla çalışanımız var.Genç arkadaşlarımıza ve iyi mühendislerimize çok daha fazla istihdam sağlayacağız.”

Dörtlü vizyon
Borusan Holding’in vizyonunu dört slogan üzerine oturttuğunu vurgulayan CEO Agah Uğur, birinci sloganın grubun kurucusu Asım Kocabıyık’tan geldiğini belirterek, ‘faydalı şirket olmalı’ vazgeçilmezleri olarak gördüklerini söyledi.
Uğur, “Faydalı olmak için varız. Faydalı değilseniz zaten yoksunuz. Müşterilerinize, çalışanlarınıza, tedarikçilerinize ve toplumunuza faydalı olacaksınız. Bütünsel faydalı olmak ana ruhumuzdur. 2024’te 80. yılımızda bunu göreceğiz” diye konuştu.
Uğur şunları söyledi:
“Vizyonumuzdaki ikinci sloganımız ‘Ezber bozan Borusan’ . Esber bozarak farklı olacağız. Laf olsun diye Amerika’ya gitmiyoruz. Üçüncü sloganımız ‘Global Borusan’. Dünya şirketi olmak vizyonumuzun temel hedeflerinden biri. Dördüncü ‘Nasıl yapacağız?’. En zoru, en karmaşığı biz yapacağız.”

‘2016 kritik yıl’
Uğur, 2016 yılına ilişkin beklentilerini ise şöyle açıkladı:
“2016 avantajlı bir yıl, seçim yok, politik olarak bir bir karışıklık yok gibi gözüküyor. Fed gibi demoklesin kılıcı yok tepemizde. Öte yandan etrafımızdaki savaşlar, terör bir gerçek. Çin’in eskisi gibi büyümeyecek. Avrupa büyüyemiyor. Bu nedenle 2016’yı kırılgan, hassas ve kiritik bir yıl olarak görüyoruz.”

İstanbul'da dolunayİstanbul’da akşam saatlerinde beliren dolunayın, eşsiz güzelliği kendine hayran bıraktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber