Geri Dön
EkonomiBİM ve A101 dünya liginde

BİM ve A101 dünya liginde

Deloitte’un hazırladığı Deloitte’un hazırladığı Perakendenin Küresel Güçleri raporu, en büyük 250 perakende şirketinin ortalama şirket büyüklüğünün 19.4 milyar dolara yükseldiğini ortaya koyuyor. Listede bu sene de Türkiye’yi BİM ve A101 temsil ediyor.

BİM ve A101 dünya liginde

Rapora göre, en büyük 250 küresel perakende şirketi, 2019 mali yılında 4.85 trilyon dolar tutarında toplam gelir elde ederek, yüzde 4.4’lük bileşik büyümeyi temsil etti. Türkiye’den ise 152’nci sıra ile BİM ve 244’üncü sıra ile A101 bu yıl da listedeki yerini aldı.

Listede beş sıra yükselen BİM, geçen sene 6.6 milyar dolar olan gelirini bu yıl yaklaşık 7 milyar dolara yükseltti. BİM, 2014 - 2019 yılları arasında yüzde 22.7’lik büyüme elde etti. Listenin bir diğer Türk şirketi A101 ise 4.1 milyar dolarlık geliri ile 244’üncü sıradaki yerini aldı. Deloitte Türkiye Perakende Sektörü Lideri Hande Özdiler Yılmazkaya, “Türkiye’den iki şirketin bu listede yer almaya devam etmesi ve her ikisinin de en hızlı büyüyen 50 perakende şirketi arasına girmesi dikkat çekici” dedi.

Deloitte Tüketim Endüstrisi Lideri Özkan Yıldırım da, “Tüketimde on yılda yaşanabilecek değişim altı ayda gerçekleşti. Online satış büyümenin itici gücü olurken, yiyecek, içecek, ev aletleri tüketimdeki payını artırdı. Aksesuar, giyim ve lüks ürünler negatif etkilendi” dedi.

Uzmanlar araştırdı; stres antikor düşmanıİngiltere'de bulunan Manchester Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırmaya göre, vücuttaki stres ne kadar fazlaysa antikor üretme oranı o kadar düşüyor. Stresten uzak kalınması durumunda bağışıklığın bu durumdan pozitif etkileneceğine dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Tuğçe Özer, koronavirüs aşısının daha etkili olacağını belirterek stresten uzaklaşmak adına önerilerde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler