Geri Dön
EkonomiBIST 1 Ekim’de gecikmeli verilerden de para alacak

BIST 1 Ekim’de gecikmeli verilerden de para alacak

Borsa İstanbul, 1 Ekim’den itibaren ‘gecikmeli gün sonu’ borsa verileri ile endeks hesaplanması ve Borsa İstanbul endekslerinin kurumsal yatırımcılar tarafından Menkul Kıymet Yatırım Fonları, Emeklilik Fonları, Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları gibi yatırım araçları için karşılaştırma ölçütü olarak kullanımını lisansa ve ücrete tabi olacağını açıkladı. Mevcut uygulamada sadece eş anlı (real-time) veriler ile bu verilerin kullanıldığı endeks hesaplaması lisans ve ücrete tabi.

Sektör yetkililerine göre, BIST bu kararı gelirlerini artırmak için aldı. Ancak, bu yeni uygulamayla kurumlar da maliyetlerini bir süre sonra müşterilerine de yansıtmak durumunda kalacak. İstanbul Finans Merkezi projesinin odağındaki BIST’te yatırımcı sayısının artırılması hedeflenirken, diğer yandan kurumların maliyetlerini artırmak sektör tarafından anlaşılamadığı yönünde yorumlanıyor.
Konuyla ilgili olarak Inforce GFG kurucu ortağı ve Genel Müdürü Gökhan Ugan, “Borsa endeksi Türkiye ekonomisinin durumunu gösteren ve geniş kitleler tarafından takip edilen önemli bir makroekonomik göstergedir. Bu açıdan bakıldığında Borsa İstanbul tarafından hesaplanan ve ilan edilen endeksler ile TÜİK tarafından hesaplanan ve ilan edilen ÜFE ve TEFE endeksleri arasında hiçbir fark yoktur. Borsa İstanbul her ne kadar kâr amacı güden bir anonim şirket olsa da, Borsada işlem gören pay senetlerinin ve bu senetlerin yer aldığı endekslerin günlük değerlerini ilan ederek bir anlamda kamu hizmeti sunmaktadır” yorumunda bulundu.

Takla atan araçtan kurtulan sürücü: Üzerim bile kirlenmediAntalya'da emniyet kemerinin bağlı olması nedeniyle takla atan otomobilden yara almadan kurtulan sürücü Hasan Ali Beyoğlu, "Üzerim bile kirlenmedi" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler