Geri Dön
EkonomiKripto paralar sert çakıldı! Bitcoin ve Ethereum neden düştü?

Kripto paralar sert çakıldı! Bitcoin ve Ethereum neden düştü?

Bitcoin ve Ethereum uzun süredir düşüş eğiliminde... Bugün ise sert çakıldı. Bu gelişme sonrası yatırımcılar "Bitcoin ve Ethereum neden düşüyor? Yükselecek mi?" sorusunu sormaya başladı.

Kripto paralar sert çakıldı! Bitcoin ve Ethereum neden düştü?

Kripto paralar 20 Aralık'tan bu yana düşüştü. Zaman zaman ise sert hareketler yaşanırken bugün yine çakıldı. Bitcoin ve Ethereum'un düşmesiyle birlikte kripto para yatırımcıları "Bitcoin ve Ethereum neden düştü? Kripto paralar yükselecek mi?" soruları hızlandı.

KRİPTO PARALAR NEDEN DÜŞTÜ?

ABD borsalarının yüzde 1’den fazla düşüş kaydetmesiyle birlikte kripto para birimlerinde de geri çekilme hızlandı. Son zamanlarda hisse piyasaları ile kripto para birimleri arasında doğru orantılı bir seyir gözleniyor.

Bazı yatırımcılar 26 Ocak’ta gerçekleştirilecek olan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı öncesi kripto paralardaki düşüşü bir alım fırsatı olarak görürken, bazılarına göre ise piyasada geri çekilme devam edecek.

Öte yandan analistler 38 bin dolar seviyesini bir destek noktası olarak öne çıkarırken, fiyatın bu desteği aşağı yönlü kırmasıyla birlikte Bitcoin’de satışların devamı görülebilir. Ya da lider kripto para kritik destek seviyesinden yukarıya doğru bir kırılım gerçekleştirebilir.

JEOPOLİTİK RİSKLER PİYASAYI ETKİLİYOR

Rusya’nın Ukrayna sınırına asker konuşlandırması iki ülke arasındaki iplerin gerilmesine yol açarken, İngiltere ile ABD’nin Ukrayna’yı desteklemesiyle birlikte jeopolitik riskler arttı. Rusya’nın Ukrayna’ya olası bir işgal girişimi beklentileri kuvvetlenirken bu durumun kripto para birimlerindeki düşüşü tetiklemiş olabileceği belirtiliyor.

ETHEREUM DA ÇAKILDI

Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık olan Ethereum geçtiğimiz gün 3 bin 273 dolara kadar yükseldikten sonra piyasada satışların derinleşmesiyle birlikte düşüşe geçti. Bugün 2 bin 810 dolara kadar geri çekilen Ethereum yüzde 14 değer kaybetti.

PİYASA KIRMIZIYA BÜRÜNDÜ

Bitcoin ve Ethereum’daki sert düşüşle birlikte kripto para birimlerinin tamamı kırmızıya büründü. 2 trilyon doların üzerinde seyreden kripto paraların toplam sermaye değeri bu gelişmeyle birlikte 1.78 trilyon dolara kadar düştü.