Geri Dön
EkonomiBitcoin’de düşüş sürecek mi?

Bitcoin’de düşüş sürecek mi?

Kripto paralarda düşüş sürerken, yatırımcıların takibi devam ediyor. Pazartesi günü Bitcoin 33 bin dolarla altı aylık en düşük seviyesine geriledi. Kasım ayında 69 bin dolarlık rekor seviyeyi yakalamıştı. Bitcoin bu süreçte yüzde 50’lik düşüş gösterdi.

Bitcoin’de düşüş sürecek mi?

 

Hanife BAŞ - Bitcoin, dün tepki alımlarıyla yükselişe geçerken, bunun ne kadar devam edeceği ise bilinmiyor. Bitcoin'deki bu yukarı yönlü hafif kıpırdanma henüz kripto para piyasasının geneline yansımadı. Diğer para birimleri düşüşünü sürdürüyor. Ethereum, yüzde 11’lik düşüşle 2.257 dolardan işlem görüyor. Binance Coin'deki günlük düşüş yüzde 2.3, Cardano'daki düşüş ise yüzde 3 oldu.

Uzmanlar, Bitcoin ve Ethereum’un bu büyük düşüşte önlerde yer alacağını tahmin ediyor. Bitcoin’in 33 bin dolarla dip seviyesine yakın olduğu belirtiliyor. Bazı analistler ise dip seviyesinin 30 bin dolar olacağını aktarıyor. Buradan destek alımlarıyla düşüşünün durabileceği düşünülüyor.

Scuritize Capital başkanı Wilfred Daye, Bitcoin’de 30 bin dolar seviyesinin psikolojik olarak önemine dikkat çekerek, kripto paranın bu aşamada destek bulması gerektiğini söyledi. Daye, satışların 27 bin dolar seviyesine kadar sürebileceğini de dile getirdi.

Dip seviyelerde

Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çarşamba günü yani bugün gerçekleşecek olan yılın ilk FOMC toplantısından faizlerde değişiklik yönünde bir karar alınması beklenmezken, çok daha önemli bir konu takip edilecek. Kripto paralarda ise beklenen düşüş gerçekleşti. Düşüşün son bulduğundan ziyade dibe daha yakın olduğumuzu söylemek daha doğru olur. Zımni oynaklık seviyesi normalleşmeye başladı, bu yatırımcıda fiyat değişikliği beklentisini artırarak yeni alımlara neden olabilir. Piyasada artan stablecoin arzı ve borsalardan çekilen Bitcoin rakamlarındaki artış da dip seviyelerde olduğumuzun izlenimi veriyor. Üçüncü olarak ise cüzdanında 10 bin ve üzeri olan hesapların BTC bakiyelerindeki artış da büyük oyuncuların aldığını gösteriyor. Öyleyse Bitcoin başta olmak üzere piyasa dengelerini değiştirmeyecek bir haber oluşmadığı sürece FED stresinin atlatılması ile yukarı tepki şansına sahip. Teknik olarak da yüzde 10’luk potansiyeli bulunan Bitcoin 38.500 dolar seviyelerini test etmek isteyebilir.”

Bitcoin’in ağırlığı azaldı

CoinMarketCap verilerine göre 4 yıl öncesinde piyasanın yüzde 95’ine hakim olan Bitcoin’in ağırlığı 2021’de yüzde 40’lara kadar geriledi. Kripto varlıklar arasında ilk 10’da yer alan Ethereum, Tether, BNB, Cardano gibi para birimlerinin piyasadan aldığı pay ise yüzde 20’lere geldi. En çok tercih edilen kripto para birimi Ethereum, 2021’de yüzde 400’ün üzerinde değer kazanırken, Bitcoin yüzde 70’te kaldı. Pandemi sürecinde kısmen ertelenen regülasyonların 2022’de piyasayı spekülatif olmaktan kurtaracağı belirtiliyor.