Geri Dön
EkonomiBKM: Hedefimiz alışverişlerde nakit ödemeyi 2025’e kadar ortadan kaldırmak

BKM: Hedefimiz alışverişlerde nakit ödemeyi 2025’e kadar ortadan kaldırmak

Bankalararası Kart Merkezi(BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal 1990 yılında 13 bankanın katılımıyla kurulan ve bugün 26 üyesi bulunan BKM’nin, kartlı ödeme sistemlerinin geleceği konusunda önemli bir misyon üstlendiğini belirterek, “Bugün kartlı ödeme sistemleri konusunda Türkiye bir çok Avrupa ülkesinin de örnek aldığı bir dizi yenilikler geliştiriyor. Teknolojinin en son nimetlerini ticaret ve alışveriş dünyasının hizmetine sunuyor. BKM artık 5 yıl, 10 yıl sonrasını değil 20-30 yıl sonrası dünyanın da gereklerine uygun ürünler geliştirmek için öncülük yapmaya devam ediyor” dedi. BKM Genel Müdürü Özinal, “Hedefimiz 2025 yılında nakit ödemelerin tarihe karışması ve tüm ödemelerin kartlarla gerçekleşmesi” dedi.
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 20. kuruluş yıldönümünü nedeniyle Londra’da düzenlediği bir toplantıyla kartlı ödeme sistemlerinde gelecek nesil teknolojileri tanıttı. BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal’ın yanı sıra, kartlı ödeme sistemleri konusunda Avrupa’nın en saygın isimlerinden biri olarak gösterilen, PSE Consulting Başkanı Peter Jones’un da konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Türk kartlı ödeme sistemleri sektörünün bugün ulaştığı nokta ve yeni nesil teknolojilerle yarın ulaşacağı yer hakkında önemli bilgiler verildi. Peter Jones, Türkiye’nin kartlı ödemeler konusunda birçok uygulamada Avrupa’ya örnek olduğuna ve büyük bir İngiliz bankasının da son dönemde bu tarz bir örneği uygulamaya koyduğuna dikkat çekerek, Türk kartlı ödeme sistemleri sektörünün, uyguladığı yeni teknolojiler ve bugün ulaştığı finansal büyüklüklerle bir çok Avrupa ülkesi tarafından ilgiyle izlendiğini belirtti. Yakın bir gelecekte hayatın her alanına girecek olan kartlı ödeme sistemlerindeki yeni nesil teknolojilerle, perakende sektörü ve pazarlama sektöründe yeni dinamiklerin oluşacağını söyleyen Peter Jones, gelecek nesil teknolojilerin uygulanmasında da Türkiye’nin Avrupa’ya öncülük edeceğini hatırlattı.
BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, toplantıda yaptığı kapsamlı sunumda, kartlı ödeme sistemleri ve Bankalarararsı Kart Merkezi’nin geçen 20 yıl içinde birçok yeni uygulamaya imza attığını, chip&pin uygulaması sayesinde Türkiye’de artık kredi kartı sahteciliğinin çok büyük oranda ortadan kaldırıldığını söyledi. Sertaç Özinal, temassız kart ile bu alanda dünyada ilk uygulamanın Türkiye’de gerçekleştirildiğini, POS’un yaygınlaştırılması sayesinde hem kayıt dışı ekonomiye karşı önemli bir yol alındığını hem de toplam alışveriş içinde kartlı ödemelerinin ekonomik aktivite içinde önemli bir orana yükseldiğini vurguladı.

TÜRKİYE’ DEKİ KREDİ KARTI SAYISI DÜNYANIN ÇEVRESİNİ 22 KEZ DOLAŞIYOR”
Ortak ATM uygulaması sayesinde Türkiye’nin bütün ATM’leri birleştiğini, bunun da Avrupa’da, ortak bir merkez tarafından yürütülen tek proje olduğunu belirten Sertaç Özinal, “Bugün Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde bile bu ATM paylaşımı Türkiye kadar gelişme gösteremedi. Bu konuda Avrupa için de iyi bir örnek oluşturuyoruz” dedi.
Son 20 yılda kartlı ödeme sistemlerinin gelişimini rakamsal büyüklükler olarak da aktaran BKM Genel Müdürü Özinal, sektör cirosunun geçen 20 yılda yüzde 435 bin büyüdüğünü belirterek şu bilgileri verdi:
“Son 20 yılda, kredi kartları yüzde 6 bin, banka kartları yüzde 1000, ATM sayısı yüzde bin 500 büyürken POS adedi de yüzde 110 bin gibi çok büyük bir artış kaydetti. Alışveriş ve ATM’lerde toplam 12.6 milyar kere kredi kartımızı cüzdanımızdan çıkarttık. Mevcut 110 milyon banka ve kredi kartı eğer uç uca eklenirse dünyanın çevresini 22 kere dolaşabiliyor. Toplam kartların ağırlıkları ise bugün 550 tonu aşıyor.”

BKM AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ SERVİS SAĞLAYICISI
Bankalararası Kart Merkezi’nin bu yıl 20.kuruluş yıldönümünü kutladığını belirten Sertaç Özinal, 20 yılda Türk kartlı ödeme sistemleri sektörünün Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı konumuna gelerek, büyük bir başarıya imza attığını söyledi. Özinal, bugün toplam kredi kartı sayısının 44 milyon 505 bin adete, banka kartı sayısının 65 milyon 765 bin adete ulaştığını, Türk kartlı ödeme sistemleri sektörünün, Avrupa’da, POS adetlerinde birinci, banka kartı sayısında ikinci, kredi kartı sayısında üçüncü, ciroda ise dördüncü sırada olduğunu, kartlı ödeme sistemlerinin, sadece fiziki değil, sanal ortamda da sektörün hızla büyüdüğünü açıkladı. BKM verilerine göre, e-ticaret işlem cirolarında son 5 yılda, yıllık ortalama yüzde 60 oranında büyüme görüldüğü söyleyen Özinal, aynı dönemde e-ticaret işlem adetlerindeki büyüme oranın ise, yüzde 75 olarak kaydedildiğini belirtti.
Özinal, 2001’de kartlı ödeme sistemleri üzerinden yapılan harcamaların GSMH’ye oranının yüzde 6.32 olduğunu, bu oranın 2009 sonunda yüzde 21 ulaştığını, kartlı ödeme sistemleri üzerinden yapılan harcamaların toplam tüketim içindeki payının da çok daha hızlı bir yükseliş kaydettiğini belirterek, “Bugün nihai tüketimin yüzde 40’a yakın bir bölümü kartlarla gerçekleşiyor. Hedefimiz bu oranı yakın bir gelecekte yüzde 50-60’lara ulaştırmak” diye konuştu.

“SAHTECİLİK GİRİŞİMLERİ ARTIK BAŞKA ÜLKELERE KAYDI”
Chip&pin uygulaması sayesinde kartlı ödemelerin büyük bir yaygınlık kazandığını, bu süreçte yapılan bilinçlendirme çalışmalarının ve kampanyaların etkili olduğunu vurgulayan Özinal, “Bugün işlemlerin yüzde 96 gibi nerdeyse tamamına yakın bölümü şifreyle gerçekleştiriliyor. Artık şifresini başkalarıyla paylaşanların da sayısı azalıyor. Yüzde 10’lardaki bu oran şimdilerde yüzde 7’lere kadar düşmüş durumda. Aslında artık hiç kimsenin şifresini başkasıyla paylaşmaması gerekiyor. Bu genel bir kural olmalı. Şifre uygulaması sayesinde bankalar sahtecilik uygulamaları alanında yüzde 80’e yakın bir tasarruf sağladılar. Sahtecilik olayları bakımından Türkiye Avrupa ve Asya bölgesinde en düşük oranlara sahip. Avrupa’da bu oran onbinde 17 iken, Türkiye’de onbinde bir gibi düşük bir düzeyde. Sahtecilik girişimleri artık bu uygulamaların ve şifre sisteminin yeterince gelişmediği bölgelere kaymış durumda” dedi.

“KREDİ KARTI İNSANLARI GÖZÜNDEN TANIYACAK”
Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, yaptığı konuşmada, kartlı ödeme sistemlerinde yakın geleceğiyle ilgili olarak önemli açıklamalar yaparken, yakın alan iletişimi olarak adlandırılan NFC’nin uygulamaya girmesi ile kartlı ödeme sistemlerinin yeni bir dünya sunacağını belirterek “Geleceğin teknolojisi ise Biometri olacak. Biometri ile teşhis ve doğrulamada önemli bir çığır açılacak. Doğrulama, parmak izi, ses ve retina ile yapılacak” dedi.
Biometri ile yakın gelecekte kartlı ödeme sistemlerinde yeni bir dönemin başlayacağını ifade eden Sertaç Özinal, “Teşhis ve doğrulamada eşsiz bir sistem olan Biometri ile internet bankacılığına parmak izi tarayıcısını kullanarak girebileceğiz, göz tarayıcısının retinayı okuması ve tanıması ile ATM’den para çekebileceğiz, ses tanıma ile bankalara sesli talimat vermek mümkün olacak. Gittikçe hızlanan günlük yaşam temposuna ödeme sistemlerinde de uyum sağlanmış olacak” diye konuştu.
Biometrik doğrulama yöntemleri ile sipariş alan ve ödeme kabul eden buzdolapları ortaya çıkacağını belirten Özinal, bu konuda şu bilgileri verdi:
“2015-2025 yıllarını kapsayan orta ve uzun vadede biometri çok daha yaygınlaşacak. İçine atılan ürünü okuyan ve ödeme kabul eden alışveriş arabaları geliştirilecek. Seansları gösteren ve bilet satın alınan sinema afişleri yapılacak. İçilen içkinin hesabını tutan ve ödeme kabul eden masalar günlük hayatımızda yerlerini alacak.”

“500 BİN KÜÇÜK İŞLETME POS’LANDIRILACAK”
Yeni nesil teknolojileri yakın ve uzak gelecek olarak iki bölüme ayıran Sertaç Özinal, 2010 ve 2015 yılları arasında gerçekleşecek olan yenilikler içinde ortak POS kullanımının yaygınlaştırılmasının da 2011 sonuna kadar gerçekleşeceğini, kart kullanıcılarının, farklı bankaların sunduğu kampanyalardan, ödül puan uygulamalarından tek bir POS üzerinden faydalanabileceklerini bu sayede, hem işyeri, hem de sektörün ciddi bir maliyetten kurtulacağını söyledi. Özinal, farklı bankaların sunduğu kampanyalardan tüketicilerin ortak POS olan işyerinde tek bir POS üzerinden yararlanabileceği uygulama ile 120 bin TL tasarruf edilmesi bekleniyor. Projenin bir diğer hedefi de proje sonunda POS’suz işyeri kalmaması. Şu anda 500 bin civarında küçük işletme var ve bunların önemli bir kısmı POS’landırılabilir. Hedefimiz tüm işletmelerinin POS’landırılması ve bu sayede kayıtlı ekonominin de egemen kılınmasıdır” dedi.

“AYNI KARTLA KAYSERİ’DE VE LONDRA’DA OTOBÜSE BİNİLECEK”
Kartlı ödeme sistemlerinin aynı yıllarda Türkiye’de toplu taşımada da yaygın olarak kullanılacağını açıklayan Sertaç Özinal, “Kartlarımızla ülke ve il farkı olmaksızın toplu taşımalarda ödemelerimizi de yapabileceğiz, Türkiye’de toplu taşımada kullandığımız kartı dünyanın her yerindeki toplu taşıma araçlarında da kullanabileceğiz. Bugün belediyelerin bir kısmında bu uygulamalar var. BKM olarak belediyelerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu uygulamalar bankalar, uluslararası kartlı ödeme sistemleri, yerel yönetimler ve BKM’nin de öncülüğünde bir standart kazanmalı. Eğer bu standartlaşma sağlanırsa Kayseri’de otobüse binerken kullanılan bir ödeme kartı Londra metrosunda da, diğer toplu taşım araçlarında geçebilecek. Kartımızı bu sayede New York’tan Moskova’ya kadar tüm toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiz” dedi.

YAKIN ALAN İLETİŞİMİ İLE CEP TELEFONLARI DAHA ÖNEM KAZANACAK”
Temassız kartların günlük hayattaki yerinin daha da artacağına dikkat çeken BKM Genel Müdürü Özinal, temassız kartların bir adım sonrası olan ve yakın alan iletişimi olarak adlandırılan NFC teknolojisi ile, ödemelerin cep telefonları üzerinden yapılacağını söyledi. NFC ile ulaşımdan, alışveriş kampanyalarına kadar farklı bir çok konuda yenilikler yaşanacağını belirten Özinal, “Yakın gelecekte cep telefonlarımızla, farklı şehirlerde ve ülkelerde alışveriş yapmak, jeton ya da bilet almadan seyahat etmek mümkün olacak. Cep telefonlarımız ile hangi alışveriş merkezinde ne oranda indirim olduğunu, bu alışverişin kazandıracağı puan ve promosyon bilgileri öğrenebileceğiz. Ödemelerimizi bile cep telefonu ile yapacağız” dedi. NFC teknolojisinin ardından nakit paranın seyrinde değişikliklerin gözleneceğini, mal takasından, paraya, çek senetten, kartlı ödemeye, EFT ’den sanal ödemeye kadar bir çok gelişmeye paralel olarak artan nakit kullanımının, NFC teknolojisi ile düşüşe geçeceğini ve Biometri uygulamasıyla da nakdin tamamen tarihe karışacağını söyledi.
Sertaç Özinal, kartlı ödeme sistemleri sektöründeki bu gelişmelerde Türkiye’nin başı çekeceğini belirterek, “NFC’nin 2010 sonuna doğru belirli bir aşamaya geleceğini planlıyoruz. Bu tabi ki NFC’ye uyumlu cep telefonu sayısının artmasıyla doğrudan ilişkili. Bankalar, cep telefonu şirketleri, GSM operatörleri ve BKM’nin içinde olduğu çok taraflı bir girişim içindeyiz. Hedefimiz 2013’de NFC kullanımını yüzde 14’e, 2014’te de yüzde 20’ye ulaştırmak” dedi.

LONDRA OLİMPİYATLARINDA TÜRKİYE PİLOT ÜLKELERDEN BİRİ
BKM Genel Müdürü 2012 yılında yapılacak Londra Olimpiyatlarında kartlı ödeme sistemleri konusunda bir pilot uygulamanın gerçekleştirileceğini belirterek “ Türkiye de kartlı ödeme sistemlerinde ulaştığı gelişkinlik düzeyi ve temassız kartlar alanında yaptığı yeniliklerle Londra Olimpiyatlarında pilot ülkelerden biri olacak. Geliştirilen yeni ürün sayesinde Türkiye’deki bir kart sahibi aynı kartla Londra Olimpiyatları sırasında her türlü ödemeyi bu temassız kartlarla, ya da uyumlu cep telefonları ile yapabilecek. Karşılaşmaları, yarışmaları bu kartla izleyebilecek. Bu konuda ilerleyen zamanlarda pilot uygulamanın detaylarını kamuoyu ile de yakından paylaşacağız” dedi.

Aşının yan etkileri ne? Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara açıkladıGelen son dakika haberine göre; Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca kritik açıklamalarda bulundu. Koca aşı ile ilgili bilgilendirme yaparken sözü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'ya bıraktı. Ateş Kara, "Bizim ülkemizde aşının yan etkileri çok yakından takip ediliyor. Aşı sonrasında istenmeyen etki düzenli olarak bilgiler toplanıyor. " ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler