Geri Dön
EkonomiBor hamlesi

Bor hamlesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ‘bor’dan yapılan temizlik ürünü ‘Boron’un tanıtım toplantısında, “Yerli ve milli stratejimizle Türkiye’nin ideallerine omuz veriyoruz” dedi

Bor hamlesi

Dünya bor pazarı lideri Eti Maden, bor madeninden ürettiği katma değerli ve yeni temizlik ürününü piyasaya sürdü. İçeriğinde doğal mineraller ve bitkisel içerikli hammaddelerin yer aldığı ‘yerli ve milli’ temizlik ürünü ‘Boron’, yapılan tanıtım toplantısıyla piyasaya sürüldü.

Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin madencilikte ‘yerli ve milli’ stratejisine dikkat çekerken, “Yerin altında ne varsa süratle ekonomiye kazandıracağız demiştik. Kararlılıkla bunu sürdürüyoruz. Enerjimizle Türkiye’nin yüksek ideallerine omuz vermekten gurur duyuyoruz” dedi.

Türkiye’nin bir üst lige çıkmasında en önemli oyunculardan birinin bor madeni olduğuna dikkat çeken Dönmez, yüksek teknolojili ürünlerin üretimine daha fazla pay ayıracaklarını söyledi.

KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER

Bakan Dönmez, Eti Maden’in yeni stratejisinin daha fazla katma değerli üretimle, ileri teknolojili ürünlerin payını artırmak olduğunu dile getirdi. Dönmez, “Büyük hedeflere yürüyen bir Türkiye var. Ve her sektör bu yürüyüşe destek vermek durumunda. Eti Maden için de bu kapsamda yeni bir yol haritası belirledik. Daha fazla katma değerli ürün için yeni bir vizyon belirledik. Geleneksel ürünlerin yanında ileri teknoloji ürünlerin payını artırmış olacağız” dedi.

Geçen yıl açıkladıkları yeni stratejiyle yeni odağın borun değerini kat be kat artıracak ürünler olarak belirlediklerini kaydeden Dönmez, şunları söyledi:

“Doğal kaynakları ve madenleri yurtdışına ağırlıklı olarak hammadde değil uç ürün ileri teknolojili ürünler olarak satacağız. Bu model, yatırımcı dostu ve istihdamı da artıracak. Sektörün ve ülkenin büyümesine katkı sağlayacak. En önemli çıktıyı ise yüksek teknolojili ürünlerin Türkiye’de üretilmesi ve kullanımı olarak belirledik. Yeni inovasyon anlayışımız bora dayalı sektörlerde gerek tek, gerekse işbirlikleriyle büyümek.”

Bor hamlesi

1 MİLYAR DOLAR

Bakan Dönmez, Türkiye’nin 2018 itibariyle bor pazarının yüzde 59’una hakim olduğunu anlatırken, 1 milyar dolar ihracatla rekor kırdıklarını ifade etti.

YENİ PAZARLAR YENİ ÜRÜNLER

Eti Maden Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer ise, “Ürün portföyümüzde 17 adet farklı bor ürünü var. Hem ürün çeşitliliğine hem de farklı değerlerde ürünlere sahibiz. Bor pazarında talep edilen bütün ürünleri üretebilmekteyiz. Rezerv kadar pazar hedefimizle 2017-2018 yıllarında ilklere imza attık. Yeni pazarlar ve yeni ürünler konusunda atılımlar yaptık” dedi.

Bor hamlesi
YERLİ VE MİLLİ TEMİZLİK ÜRÜNÜ

2012’de Eti Maden tarafından bordan üretilen Etimatik isimli temizlik ürününün geliştirildiğini belirten Bakan Fatih Dönmez, “Etimatik markasıyla pazara sunulan temizlik ürünü herkesin takdirini kazanmıştı. Bununla yetinmedik, geri dönüşleri değerlendirdik, Ar-Ge’ler yaptık, ürün ve tesisleri yeniledik. Bugün Boron ile tüketicinin karşısındayız” diye konuştu.

Dünya bor tüketiminin yüzde 50’sinden fazlasını karşılayan Eti Maden, dünya bor rezervinin ise yüzde 73’üne sahip. Bor madeni, dünyada camdan seramiğe, tarımdan temizlik ürünlerine kadar onlarca farklı alanda kullanılıyor. Toplantıda, borun kullanım alanlarının genişletilmesi stratejisiyle insan sağlığına, çevreye ve doğaya saygılı ürünler geliştirdiklerini belirten Eti Maden Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer, Uzakdoğu ve Asya başta olmak üzere 100’den fazla ülkede olduklarını dile getirdi. Sloganlarının, “Türkiye’nin bor madeninden Türkiye’nin temizlik ürünü” olduğunu kaydeden Keleşer, dünyanın geleceğine saygıyla hareket ettiklerini, insan sağlığı ve çevreye zarar vermeyen bir temizlik ürünü geliştirdiklerini dile getirdi.

Otomatik çamaşır makinelerinde kullanılmak üzere üretilen Boron’un doğal mineralli bir ürün olduğuna dikkat çekilirken, petrol türevleri, fosfat ve parfüm içermediği vurgulandı.

24.90 TL’lik fiyat 1 yıl değişmeyecek

Otomatik çamaşır makinelerinde kullanım için geliştirilen ve 4 kiloluk paket fiyatı 24 lira 90 kuruş olan Boron, doğal mineralli bir temizlik ürünü olarak tanıtıldı. Petrol türevi hammaddeler içermeyen Boran’da fosfat, zararlı kimyasallar ve alerjen parfüm de yer almıyor. Antialerjik ve antifungal etki sağladığı belirten Boron, kireç çözücü etkiye de sahip. Boron’un makinelerin kireç çözücü ürünlere ihtiyaç duymadan ömrünü uzattığı ve yumuşatıcı özelliği bulunduğu kaydedildi.
Bakan Dönmez, “Halkımızın Boron’a teveccühünün oldukça yoğun olacağını düşünüyorum. Bir şeyin altını çizmek istiyorum, Boron’un 4 kilogramlık paketi tüm yıl boyunca aynı fiyattan satılacak” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü 23 Nisan'ı kortejle kutladıİstanbul Emniyet Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda "23 Nisan Polis Korteji" geçişi düzenledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler