Geri Dön

Borsada 11 yılın en iyi çeyreği

Borsa İstanbul’da, ocakta rekor seviyeye yükselen BIST 100 endeksi, Kovid-19 salgınının etkisiyle şubat ve martta sert düşse de ikinci çeyrekte son 11 yılın en iyi çeyreklik performansını sergiledi.

Borsada 11 yılın en iyi çeyreği

BIST 100 endeksi, Ocak 2020’de rekor seviye olan 124.536 puana çıkmasının ardından Kovid-19 salgının etkisiyle 81.936 seviyesine kadar gerilese de bu seviyeden sonra tarihi bir yükseliş rallisine imza attı.

Yılın ikinci çeyreğinde 116.524 puana çıkan BIST 100 endeksinde, bu dönemde kaydedilen yaklaşık yüzde 30’luk artış, çeyreklik bazda son 11 yılın en güçlü değer kazancına işaret etti.

Güven artıyor

Yatırımcı sayılarında da rekor kırıldı. Pay piyasalarında ayda en az bir kez işlem yapan yatırımcı sayısı son bir yılda yüzde 100’den fazla artarak 343 binden 790 bine ulaşırken, toplam yatırımcı sayısı da 1.5 milyonu aştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, borsadaki yükselişi değerlendirdi.

Türkiye’ye ve piyasalara güvenin her geçen gün arttığını vurgulayan Bakan Berat Albayrak, “Borsa İstanbul, nisan-haziran döneminde yüzde 29.9’luk yükselişiyle küresel piyasalardan pozitif yönde ayrışarak 11 yılın en iyi çeyreklik performansına imza attı. Sermaye piyasaları büyür, Türkiye büyür” değerlendirmesinde bulundu.

Otobüs kazasında yaralanan kadın o anları anlattıİstanbul'da 5 kişinin öldüğü otobüs kazasından, 4 yaşındaki oğlu Taha ile birlikte yaralı olarak kurtulan Aynur Akman, "Mola verdiğimiz yerde şoföre baktığımda yorgun görünüyordu. Kazadan yarım dakika önce kalp krizi geçirdiğini söylüyorlar" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber