Geri Dön
EkonomiBütün dünyayı radarına aldı

Bütün dünyayı radarına aldı

Bu sene konut tarafındaki gelirlerinin yaklaşık 60’ının yurtdışından gerçekleşeceğini belirten Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur yeni yeni ülkelere açılacaklarını söyledi.

Bütün dünyayı radarına aldı

 

Ali Sami Yen Kompleksi Nef Stadyumu’ndaki Galatasaray - Fenerbahçe derbisi öncesi ekonomi basınıyla bir araya gelen Timur yeni yatırımları ve konut sektöründeki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Amerika’daki projelerinin 8 ayda yüzde 64’ünün satıldığını anlatan Timur şöyle devam etti:

“Bir taraftan doların yükselişinden dolayı da buradaki TL satışlarımızın payı azaldı. Her ne kadar bu seneki yerli ciro yükselse de yurt dışı tarafa ön plana çıktı. Yurtdışında bizim için çok önemli. Kısa süre sonra yeni ülkelerin devreye gireceğini düşünüyoruz. Nef olarak New York’tayız. Londra’daki projelerimiz bitti. Kazakistan’da projemiz devam ediyor. Almanya’da da projemiz başlayacak.

Yurtdışındaki projeleri Türkiye’den inşaat malzemesi götürüyoruz. Ülke olarak çok kaliteliyiz ve sektördeki arkadaşlara da yurtdışına açılmaları konusunda her seferinde çağrıda bulunuyorum. 10’a yakın ülkede çalışacağız. Bu ülkeleri tespit etmek için 35 ülkeyi araştırdık.

Kiralardaki artış

Kira artışlarının işlerini olumsuz etkileyen bir durum olduğunu dile getiren Timur şunları söyledi:

“Önceden bizim sektörün en büyük alıcı kitlesi çalışan kesimdi. Şu anda birikimi yok ise eski evini satmıyorsa ya da ailesinden bir geliri yoksa ev alma süreçleri zorlaştı. En büyük alıcı kitlemize şu an ürün çıkaramıyoruz. Dolayısıyla dar bir kitleye şu an hitap ediyoruz. Maliyet artışları devam ettiği için önümüzdeki süreçte fiyatların inmesi beklenmiyor.”

Malzeme fiyatları konutu etkiliyor

Konut fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Timur şunları söyledi:

“Sadece son 1 yılda yüzde 150’nin altında artan kalem yok. Dolar bazında son bir yılda ortalama artış yüzde 60.55. Demir bir yılda yüzde 88 zamlandı. PVC hammadde dolar bazında yüzde 216, alüminyum hammadde TL bazında yüzde 90’larda.

Bir proje 1.5 yıla tekabül ediyor. Şu an 400-500 konut bile olsa 2 etaba böldüğünüzü düşünürsek her etap 3 yılda tamamlanacak. Her bir etabın yüzde 80’ini satınca diğer etaba başlıyorsunuz. Üzerine 60 ay vade yapıyorsunuz. Kâr dediğiniz şey son tahsilatınız. Bu sürede başlangıç ile tahsilat arasındaki zamanı üstlenmeniz gerekiyor. Fiyatı değiştirme hakkınız yok. Tüketiciye 60 ay vade ile sattınız. Ama aldığınız her şey değişiyor. Bu kadar inişli çıkışlı dünya ekonomisinde belirsizliklere karşı her an bir formül üretmek gerekiyor.”

Sporla değer yaratacak

Ali Sami Yen Kompleksi Nef Stadyumu’nun isim sponsoru olmalarıyla ilgili de konuşan Timur şunları söyledi:

“Galatasaray stad isim sponsorluğu ilk gündeme geldiğinde ‘olur mu, olmaz mı’ diye düşünürken bile müthiş heyecanlandık. Ben iyi bir Galatasaraylıyım ama sadece taraftar kimliğiyle bakmıyorum, değer yaratacağımızı düşündüğümüz noktalarda sponsor olmaya karar veriyoruz.

Nef Vakfı Spor Akademisi’ni kurduk. Akademi ile bireysel sporlarda topluma katkı sağlamayı, Olimpiyatlar’a sporcu yetiştirmeyi hedefliyoruz. Sporla insanların etkileşimini artırmayı, çocukları sporla dışarı çıkarmayı, sporla kazanmanın ve kaybetmenin normalleşmesini hedefliyoruz.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler