Geri Dön

Cari açığa HES freni

Hidroelektrik santrallerinin (HES) cari açığın kapanmasına olumlu katkısı olduğuna dikkat çeken Başbakan Yıldırım, “Enerji üretimimizi 2019 yılına kadar 110 milyar kilovatsaate çıkararak cari açığı azaltacağız” dedi

Cari açığa HES freni

Başbakan Binali Yıldırım, “HES’ler cari açığımızın kapanması hususunda olumlu katkı sağlıyor. Enerji üretimimizi 2019 yılına kadar 110 milyar kilovatsaate çıkararak cari açığı azaltacağız” dedi.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, enerji sektöründe izlediği politikalar ve hayata geçirdiği yatırımlar ile zirveye emin adımlarla tırmanan Türkiye’nin, sektörün önemli bileşenlerinden hidroelektrik santrali (HES) projelerini, hem kamu, hem de özel sektör eliyle hayata geçirmeye devam ettiğini bildirdi.

2017’nin 11 aylık döneminde son 44 yılın en şiddetli kuraklığının yaşandığını, buna rağmen, enerjinin yükselen değerleri HES projelerinden 53 milyar kilovatsaat enerji ürettildiğini ifade eden Yıldırım, bu üretimle Türkiye ekonomisine 8 milyar 700 milyon liralık katkı sağlandığını bildirdi.

Yıldırım, enerji sektörünün, hem ulusal, hem de uluslararası düzeyde her zaman önemini koruyan bir sektör olduğunu, güçlü Türkiye’nin “olmazsa olmazları” arasında enerji sektörünün bulunduğunu vurgulayan Yıldırım, bu alandaki büyümede Türkiye’nin dünyada, Çin’den sonra ikinci ülke konumunda olduğuna işaret etti.

Talep çok artacak

Türkiye’nin, geçen 10 yıl içinde, enerji talep artışı en hızlı gerçekleşen ülke olduğunu belirten Yıldırım, “Enerji talebimiz, 2023 yılında şu anki kapasitemizin 2 katı olacak” açıklamasında bulundu.

Yıldırım, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu hatırlatarak, “Sağlam, dengeli, sürdürülebilir bir enerji stratejisi hedefi ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Amacımız 2023 yılına kadar enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltmak” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin, enerji arz kapasitesi bakımından Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, her alanda olduğu gibi enerji sektöründe de yatırımlara devam edeceklerini bildirdi.

513 HES işletmeye alındı

Yıldırım, Türkiye’nin sahip olduğu önemli enerji bileşenlerinden hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremediğine de işaret etti.

“Yerli ve yenilenebilir enerji olan HES’lerin oranını sürekli olarak arttırabilmek için hem kamu, hem de özel sektör eliyle var gücümüzle çalışıyoruz” ifadesine yer veren Yıldırım, şunları belirtti:

“AK Parti hükümetleri 2003-2017 yılları arasında 513 adet HES’i işletmeye aldı. Söz konusu HES’lerin kurulu gücü toplamı 15 bin 86 megavat olup, yıllık enerji potansiyelimiz özel sektör işbirliği ile 95.1 milyar kilovatsaate ulaştı. Üretilen bu enerji ile doğalgaz ithalatından yıllık 15 milyar lira tasarruf yapıldı.”

HES projelerine karşı zaman zaman seslerin yükseldiğine de değinen Başbakan Yıldırım, şu ifadelere yer verdi:
“HES’ler yenilenebilir ve çevreye dost bir enerji üretim şekli. Türkiye sahip olduğu hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendire-miyordu. AK Parti hükümetleri yaptığı fizibilite çalışmalarıyla bu enerji üretim şekline yatırım yapmanın Türkiye’ye artı olacağını gördü. Böylece yaptığımız yatırımlar sayesinde tabiata dost ve yerli enerjinin payını arttırabiliyoruz.” Başbakan ayrıca HES projelerinden yaklaşık 13 bin 500 kişiye istihdam sağlandığını da kaydetti.

11 ayda ekonomiye 8.7 milyar TL katkı

Başbakan Yıldırım, 2017’nin 11 aylık döneminde HES’lerden 53 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretildiğini belirterek, “HES’lerden üretilen enerjinin payını her geçen gün toplam enerji içerisinde yükseltmeyi başardık. HES’lerden üretilen bu enerji ile ülke ekonomisine 8 milyar 700 milyon lira katkı sağlamış olduk” değerlendirmesinde bulundu. Yıldırım, şunları kaydetti:

Kapasite yüzde 100 arttı

“Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor ve enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu nedenle Türkiye açısından HES projelerini hayata geçirmek bir zaruret. Ülkemizin 2016 yılı elektrik tüketimi 278.4 milyar kilovatsaat. Bu rakamın yaklaşık 67 milyar kilovatsaatlik kısmı HES’lerden üretilen elektrikten karşılandı. Böylece 2.5 milyar dolar doğalgaz ithalatının önüne geçilmiş oldu. Dolayısıyla HES’ler cari açığımızın kapanması hususunda da olumlu katkı sağlıyor. Enerji üretimimizi 2019 yılına kadar 110 milyar kilovatsaate çıkararak, cari açığı azaltacağız.”

Son 10 yılda Türkiye’nin hidroelektrik enerji üretim kapasitesinin yüzde 100’ün üzerinde artış kaydettiğine işaret eden Yıldırım, Ermenek, Deriner, Akköprü, Alpaslan, Borçka ve Obruk gibi baraj ve HES’lerin işletmeye alınmasının da bu yükselişe büyük katkı sağladığını belirtti.

‘Vizyon barajlar’ katkı sağlayacak

Yapımı devam eden vizyon baraj projelerinden toplam 1200 megavatlık “Ilısu Barajı ve HES” ile 558 megavatlık “Yusufeli Barajı ve HES”in Türkiye’nin enerji talebini karşılamada önemli bir yeri olacağını ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fiziki gerçekleşmesi yüzde 95 civarında olan ‘Ilısu Barajı ve HES Projesi’ tamamlandığında yılda ortalama 4 milyar 120 milyon kilovatsaat, fiziki gerçekleşmesi yüzde 65 civarında olan ‘Yusufeli Barajı ve HES Projesi’ tamamlandığında ise yılda ortalama 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretiminin olması bekleniyor. Ilısu Barajı’nın elektrik enerjisi üretiminden ülke ekonomisine yılda 412 milyon dolar, Yusufeli Barajı’ndan ise yaklaşık 450 milyon lira katkı sağlanacak.”

Tam 45 yaşında! Gözü gibi bakıyor... Hepsini reddetti!Manisalı iş kadını Deniz Alya Eryılmaz (34), eşi tarafından kendisine evlilik yıl dönümü hediyesi olarak satın alınan ve halk arasında 'Hacı Murat' olarak adlandırılan 1975 model Murat 124 marka otomobiliyle yakından ilgileniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber