Geri Dön

Cenevre’de şov zamanı

Dünyanın en önemli otomobil etkinlikleri arasında yer alan Cenevre Otomobil Fuarı salı günü kapılarını açıyor. 120’den fazla yeniliğin tanıtılacağı fuarda, Türkiye’nin yeni yerlileri de kendilerini ilk kez gösterecekler...

Cenevre’de  şov zamanı

Otomotiv endüstrisinin en önemli fuarları arasında yer alan ve her yıl düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı, bu yıl 86. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Salı ve çarşamba günü basına açık olacak fuar, 3-13 Mart arasında da halkın ziyaretine açılacak. Fuarda, Türkiye’nin yeni yerlileri de, ilk kez tanıtılacak modeller arasında yerlerini alacak.
Bu yıl 120’den fazla modelin dünya ve Avrupa tanıtımının yapılacağı fuarda, en fazla yenilik SUV ve crossover sınıfında göze çarparken, spor otomobil tutkunlarına hitap edecek “süper modeller” de yerini alacak. Daha çok spor karakterli otomobilleriyle tanınan İtalyan Maserati’nin ilk SUV’u “Levante”, Çek üretici Skoda’nın önümüzdeki aylarda üretimine başlayacağı 7 kişilik SUV’un konsept hali “”Vision S”, Seat’ın yeni crossover modeli “Ateca”, rekabetçi SUV sınıfına katılacak yeni üyeler olacak.

Sporcular az değil
Spor otomobiller de, bu fuarın “olmazsa olmazları” arasında yerini alacak. Nitekim Bugatti’nin merakla beklenen ve Veyron’un yerini alacak modeli Chiron, burada ilk kez tanıtılacak. Modelin, dünyanın en hızlı seri üretim otomobili olması bekleniyor.
Diğer performanslı ve spor otomobil modelleri arasında dört silindirli motora sahip yeni Porsche 718 Boxster, Lamborghini’nin dünyada “tek” olarak üreteceği “Centenario”, Jaguar’ın F-Type SVR, Aston Martin DB11, McLaren-570GT, Ferrari GTC4Lusso bulunuyor. Bununla birlikte yine burada ilk kez tanıtılması planlanan 2080 HP’lik “Arash AF10”, fuarda ilk kez sergilenecek olmasına rağmen 20 adetlik üretiminin tamamı satılan Pagani Huayra BC, Zenvo SS1 gibi sıra dışı sporcular da bulunacak.

Elektriksiz olmaz!
Eskisi kadar yoğun olmasa da, fuarda elektrikli yeniliklerin de sayısı az değil. Nitekim Citroen “E-Mehari” elektrikli konseptinin yanı sıra, lüks bağımsız marka haline getirdiği DS standında da elektrikli spor otomobil konsepti “E-Tense”yi sergileyecek. Hyundai ve Kia, Toyota’nın Prius’una rakip olarak sunacakları yeni hibrit modellerini getirirken, Porsche, Frankfurt’ta da sergilediği elektrikli konseptini burada da sergilemeyi planlıyor.

Yerlilerin fuar geçidi
Yüksek miktardaki yatırımlarla “Türkiye’nin yeni yerlileri” olarak yollarda çıkmaya başlayacak modeller de, ilk kez Cenevre’den dünyaya tanıtılacak. Nitekim sadece konsept haliyle gösterilen ve Türkiye’de üretimine başlanacağı açıklanan Toyota’nın iddialı crossover modeli C-HR, artık burada seri üretime hazır olarak ortaya çıkacak. Birkaç gün önce fotoğrafları ortaya çıkan yeni C-HR’ın, gerçek adının da açıklanması bekleniyor.
Tofaş’ın üretimine başladığı ve Avrupa’da “Tipo” olarak bilinen Egea da, bu yıl devreye girecek Hatchback ve Station Wagon kasa tipleriyle bir arada Cenevre’de olacak.

Türk bayrağını indirmeye kalkışan kişiyi, linçten polis kurtardıŞanlıurfa'nın Birecik ilçesinde, şehitler için hakim bir tepede bulunan Türk bayrağını indirmeye çalıştığı iddia edilen kişi, polis ekiplerince yakalandı. Olayı duyan vatandaşlar tarafından linç edilmek istenen kişi, polis ekiplerinin havaya ateş açması sonucu öfkeli kalabalığın arasından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber