Geri Dön

Çinli ‘Alipay’e ABD’de engel

ABD Başkanı Donald Trump, görevi devretmesine 2 hafta kala, Çin merkezli 8 uygulamada işlem yapılmasını yasaklayan ‘başkanlık kararnamesi’ni imzalayarak yürürlüğe koydu. Yasaklanan uygulamalar arasında Alipay, QQ Wallet ve WeChat pay gibi popüler ödeme platformları bulunuyor. Uygulamaların ‘ABD ulusal güvenliğine tehlike oluşturdukları’ gerekçesiyle yasaklandığı açıklandı. Uygulamalar yoluyla ABD federal görevlilerini takip edip, haklarında istihbarat toplamanın mümkün olduğu iddia ediliyor.

Çinli ‘Alipay’e ABD’de engel

Kararda “ABD ulusal güvenliğini korumak için, Çin bağlantılı yazılımları üreten ve kontrol edenlere karşı agresif önlemler almalıyız” denildi.
Karar 45 gün sonra uygulamaya girecek, ancak kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Demokrat Joe Biden 20 Ocak’ta görevi Trump’tan devralacak.

Trump, başkanlığı döneminde Çin hükümeti ile bilgi paylaşma ihtimali olan bazı diğer Çinli şirketlere karşı da kararnameler imzalamıştı. Popüler sosyal medya uygulaması TikTok da bunlardan biri. Çin ise veri paylaşımı iddialarını reddediyor.

'Bu katliamın hesabını hukuk önünde soracağız'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hocalı katliamının hesabını hukuk önünde soracaklarını belirterek, "Hocalı katliamını kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber