Geri Dön
EkonomiCoğrafi işaret sayısı 1000’e yaklaştı

Coğrafi işaret sayısı 1000’e yaklaştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) katkılarıyla Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 11’inci kez kapılarını ziyaretçilere açtı.

Coğrafi işaret sayısı 1000’e yaklaştı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki fuarın açılışında, coğrafi işaretlerin bugün bu kadar biliniyor ve önemseniyor olmasında oda, borsa, kadın girişimciler ve YÖREX’in önemli rolü bulunduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, “YÖREX, ülkemizde coğrafi işaret ekosisteminin gelişmesine de önemli katkılar sundu. 10 yılda tescilli coğrafi işaret sayısı 110’dan 921’e, başvuru sayısı ise 160’tan 721’e çıktı. Şu ana kadar 7 ürünümüz Avrupa’da tescillendi, 24 ürünümüz de değerlendirme sürecinde” dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da, “Türkiye, sınai mülkiyet açısından 15 sene öncesine göre 20 kat artış yaşadı” bilgisini verdi. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, fuarla birkaç saatte doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine Anadolu’yu gezme imkanı sunduklarını ifade ederek, “Fuarımızda bu yıl 76 ilden ve KKTC’den 113 oda ve borsa, 16 kalkınma ajansı, 83’ü kadın kooperatifi olmak üzere 150 kooperatifimizle toplam 650’nin üzerinde katılımcı var” diye konuştu. Fuar, 24 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bakan Özer: Eğitim sisteminin çok güçlü olması gerekiyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılış töreninin ardından, 20'nci Milli Eğitim Şurası Divan Toplantısı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında yapıldı. Bakan Özer, konuşmasında şura için görüş bildiren tüm katılımcılara şükranlarını sundu. Şuranın geniş katılımlı şekilde düzenlenmesine büyük önem atfettiğine işaret eden Özer, "Her bir alanla ilgili söyleyecek sözü olan herkesin bunları bizimle paylaşması çok kıymetli. 21'inci yüzyılda Türkiye'nin güçlü, bölgesinde lider, dünyada iddia sahibi olabilmesi için eğitim sisteminin çok güçlü olması gerekiyor ve başka seçeneğimiz yok" diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler