Geri Dön
EkonomiÇözüm süreci Cizre'ye ilgiyi artırdı

Çözüm süreci Cizre'ye ilgiyi artırdı

Daha önce güvenlik gerekçesiyle tercih edilmeyen Şırnak'ın Cizre ilçesi, çözüm süreciyle yerli ve yabancı turistlerden ilgi görmeye başladı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'ne bağlı bir turizm acentasının ilçeye getirdiği turist kafilesi, Cizre Merkez Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Türkçe ve Kürtçe türkülerle karşılandı

Daha önce güvenlik gerekçesiyle tercih edilmeyen Şırnak'ın Cizre ilçesine, çözüm sürecinde turistlerin ilgisi arttı. Cizre Merkez Anadolu Lisesi'nce hazırlanan ve kaymakamlıkça desteklenen, "Cizre'nin Tarihi ve Turistik Yerlerinin Turizme Kazandırılması" projesi kapsamında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'ne (TURSAB) bağlı turizm acentası bir turist kafilesini ilçeye getirdi.

Öğrencilerin seslendirdiği Türkçe ve Kürtçe türkülerle karşılanan turistler, okul yönetiminin rehberliğinde Hamidiye Kışlası, İç Kale, Mem u Zin Zindan'ı, Develer Hanı ve Aslanlı Kapı gibi tarihi mekanları gezdi. Huzurun hakim olduğu ilçede gezdikleri tarihi mekanlara hayranlık duyan turistler alışveriş yaparak hediyelik eşya satın aldı.

Cizre Merkez Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Zeren, AA muhabirine, ilçede 20 kişilik turist kafilesini ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Zeren, bölgeye turistik gezilerin düzenlenmesi amacıyla TURSAB nezdinde girişimlerde bulunduklarını ifade ederek, çözüm sürecinin bu girişimlerde en büyük etken olduğunu vurguladı.

"İlk turist kafilesini ilçeye getirdik"

Turistlere rehberlik yapan Nükhet Everi da Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni ziyaret etmek isteyenlerin daha çok Mardin'i tercih ettiğini kaydederek, arzularının Mardin'in doğusunun da tanıtılması olduğunu dile getirdi. "Bölgedeki birçok ile kültür turizmi yapılmıyordu. Bu nedenle Cizre'yi tercih ettik. İlk turist kafilesini ilçeye getirdik. İnşallah devamı da gelecek" diyen Everi, sıcak hava nedeniyle sonbaharda da ilçeye bir kafile getirmeyi planladıklarını aktardı.

Everi, insanların yurtdışına ilgi gösterdiği kadar yaşadıkları ülkeyi de tanıması gerektiğine inandığını vurgulayarak, "Bu bir misyon. Vatandaşlara yaşadıkları ülkeyi tanıtmak bize de çok şey katıyor" diye konuştu.

"Daha önce ziyaret edememenin üzüntüsünü yaşıyorum"

Tura katılanlardan Eda Yalçın da ilçeyi ziyaret ederek, bölgeye yönelik ön yargılarının değiştiğini söyledi. Bölgenin coğrafi güzellikleri ve tarihi değerlerle dolu olduğunu anlatan Yalçın, dünyadaki herkesin bölgeyi yakından tanımasını istediğini ifade etti. Yalçın, bölge halkının misafirperverliğinin kendilerini mutlu ettiğini aktararak, ilçedeki tarihi mekanlara hayran kaldıklarını dile getirdi. Bülent Çakır ise ilçede daha önce bilmediği tarihi mekanları görmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

"Cizre'de beklentimin çok üzerinde bir birikimle karşılaştım. Buraları daha önce ziyaret edememenin üzüntüsünü yaşıyorum" diyen Çakır, herkese bölgeye ziyaret etmeleri tavsiyesinde bulundu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Sağlık Bakanlığı son dakika olarak Türkiye'nin 24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritasını açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 355 bin 226 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 197 kişinin testi pozitif çıktı, 221 kişi yaşamını yitirdi. Bakan Koca tabloyu paylaşırken kritik uyarılarda bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler