Geri Dön
EkonomiDamızlık küçükbaş hayvan yatırımlarının desteklenmesine ilişkin esaslar belirlendi

Damızlık küçükbaş hayvan yatırımlarının desteklenmesine ilişkin esaslar belirlendi

Damızlık koç-teke alımı ve damızlık küçükbaş hayvan yatırımlarının desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Damızlık küçükbaş hayvan yatırımlarının desteklenmesine ilişkin esaslar belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı ve Damızlık Koç-Teke Alımına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğ, kurulmuş veya yatırımı devam eden işletmelerden 1500 başa kadar damızlık koç-teke alımına yönelik destekleri ve Bakanlıkça belirlenecek iller, şartlar ve kriterler doğrultusunda damızlık küçükbaş hayvan yatırımlarını kapsıyor.

Kurulmuş veya yatırımı devam eden işletmelerin her birinden damızlık koç-teke alımı yapacak yetiştiriciler ile damızlık küçükbaş hayvan yatırımları kapsamında hayvan alımı yapacak yetiştiriciler il müdürlüğüne müracaat edecek.

Desteklemeden kurulmuş veya yatırımı devam eden işletmelerden, damızlık koç-teke alan yetiştiriciler yararlanacak.

Damızlık koç-teke alan yetiştiriciler, her 30 baş anaç hayvana kadar bir baş koç-teke olmak üzere en fazla 5 baş koç-teke alabilecek ve destekleme hibesinden bir kez yararlandırılacak. 

Destekleme ödemeleriyle ilgili hususlarda denetimi sağlayacak tedbirleri Bakanlık alacak.

Tebliğ, 1 Ocak 2020'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Boğulma tehlikesi geçiren torunlarını kurtardı ama kendisi boğulduManisa'nın Saruhanlı ilçesinde, serinlemek için girdikleri yangın söndürme göletinde boğulma tehlikesi geçiren 3 torununu kurtaran ancak kendisi dipteki balçığa saplanarak yaşamını yitiren Bilhan Yılmaz (59), gözyaşları içinde toprağa verildi. Yılmaz'dan geriye kurtardığı torunlarından kardeş olan ikisiyle çektirdiği fotoğrafı kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler