Geri Dön
EkonomiDavos’a Türk çıkarması

Davos’a Türk çıkarması

Davos’ta kurulan Türk Evi’nde uluslararası yatırımcılara Türkiye’deki yatırım olanakları hakkında bilgi verilecek

Davos’a Türk çıkarması

İsviçre’de bu yıl 50’ncisi düzenlenen Davos Zirvesi’ne özel bir Türk Evi kuran Türkiye, yabancı yatırımcıları yakın takibe alacak.

İstanbul Finans Merkezi (IFM), Türkiye Varlık Fonu ve yatırım ajanslarından yetkililer burada uluslararası yatırımcıları kabul edecek, Türkiye ekonomisi ve Türkiye’deki yatırım olanakları ile ilgili bilgi verecek.

Davos Zirvesi’ne 117 ülkeden 3 bin iş insanı katılacak. Davos bu yıl, “Sağlıklı gelecekler”, “Gezegen nasıl kurtulur”, “Jeopolitiğin ötesinde”, “Adil ekonomiler”, “İyilik için teknoloji”, “Daha iyi iş”, “Toplumun ve çalışmanın geleceği” temalarında 400’e yakın oturumla gerçekleştirilecek.

3 bakan var

Zirveye, ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte gibi liderlerin yanı sıra, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde da katılacak.

Davos’ta Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal temsil edecek. Çavuşoğlu’nun “Ortadoğu ve Afrika Jeopolitik görünümü” ve “NATO’nun geleceği”, Albayrak’ın da, “Küresel büyüme gündemini şekillendirmek” başlıklı oturumda konuşması bekleniyor.

Davos’a Türk çıkarması

Bakan Albayrak’a gala daveti

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca zirve için kurulan Türk Evi de toplantı boyunca önemli bir işlev üstlenecek. Konuklara Türk mutfağından ikramlarda bulunulan Türk Evi’nde uluslararası yatırımcılarla önemli görüşmeler yapılacak. İstanbul Finans Merkezi (IFM), Türkiye Varlık Fonu ve yatırım ajanslarından da yetkililer burada uluslararası yatırımcıları kabul edecek.
Cumhurbaşkanlığı’na bağlı yatırım ve finans ofisleri de ilk kez kurulan Türk Evi’nde temaslarda bulunacak.

Bakan Berat Albayrak’ın da her yıl organizasyonun kapanışında düzenlenen ve dünya liderlerinin katılacağı gala yemeğine davet edildiği öğrenildi.

Davos’a Türk çıkarması

Thunberg ve Trump

Çevre aktivisti Greta Thunberg ilk gün Davos’a damga vurdu. Davos’ta katıldığı oturumda dünya liderlerinin iklim değişikliğiyle ilgili gerekli adımları atmakta geç kaldığını söyleyen Thunberg, “Bilime kulak vermemiz lazım. Bu krize hak ettiği önemle yaklaşmalıyız” dedi.

Dün ABD’yi iklim değişikliğine karşı olan Paris Anlaşması’ndan çeken ve sosyal medyada Thunberg ile atışan Trump da Davos’ta konuştu. Trump, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri çok yavaş düşürdüğünü ve Çin ile ikinci aşama ticaret anlaşmasına ilişkin müzakerelerin çok kısa sürede başlayacağını söyledi. Trump’ın konuşmasını sonuna kadar dinleyen Thunberg’in salonu başı önünde terk etmesi dikkat çekti.

Davos’a Türk çıkarması

Greta Thunberg Davos’ta konuşma da yaptı.

 

İki bina çökme riski nedeniyle boşaltıldıİstanbul Sultangazi'de iki binada akşam saatlerinde gelen sesler ve çatlaklar nedeniyle vatandaşlar tarafından boşaltıldı. Yapılan incelemelerde inşaat çalışması yapıldığı sırada 5 katlı binanın temelinin altının boşaldığı görüldü. İki binada oturanlar tedbir amaçlı olarak Sultangazi Belediyesi tarafından otele yerleştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler