Geri Dön
Ekonomi‘Dijitalleşme süreci iklim için kaldıraç’

‘Dijitalleşme süreci iklim için kaldıraç’

Vodafone Enstitüsü tarafından Kantar işbirliğiyle hazırlanan ‘Global Future Pulse Sustainability’ raporu yayınlandı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 17 ülkeden 17 bin vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarının ele alındığı raporda, kişilerin iklim değişikliği hakkındaki görüşlerine yer veriliyor.

‘Dijitalleşme süreci iklim için kaldıraç’

Araştırmaya göre, Türkiye’den ankete katılanların yüzde 75’i iklim krizine dair ciddi endişeler taşırken, yüzde 85’i sürdürülebilir ürünlere daha fazla ödemeye eğilimli. Dijitalleşmenin iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmede temel kaldıraç olacağına inananların oranı araştırma genelinde yüzde 64 iken, bu oran Türkiye’de yüzde 68’e kadar çıkıyor. Türk katılımcıların yüzde 89’u iklim krizini yönetmek için güçlü regülasyonlara ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Döngüsel ekonomi

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, “Dijitalleşme; enerji verimliliği, doğal kaynakların sorumlu kullanılması ve döngüsel bir ekonomi yaratmanın anahtarı olarak konumlanıyor. Vodafone Enstitüsü’nün yaptığı araştırma, dijitalleşmenin iklim değişikliğiyle mücadeledeki rolünü göstermesi bakımından önem taşıyor. Araştırmaya göre, iklim değişikliğiyle mücadelede teknoloji ve inovasyon belirleyici kaldıraçlar olarak öne çıkıyor. Katılımcıların önemli bölümü dijitalleşmeyi iklim krizi ile mücadelede etkili bir çözüm olarak görüyor” dedi.