Geri Dön

Dış ticarette ‘altın’ açık

Dış ticaret açığı ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31.8 artarak beklentilere paralel 7.38 milyar dolar olurken, açıkta net altın ithalatındaki artış etkili oldu

Dış ticarette ‘altın’ açık

Dış ticaret açığı ilk 10 ayda ise yüzde 18.5 artarak 82.57 milyar dolar olurken, 12 aylık yıllıklandırılmış açık eylül ayındaki 95.2 milyar dolardan 97 milyar dolara yükseldi.

Enerji ithalatı azaldı
Enerji ithalatı ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.6 azalarak 4.49 milyar dolar olurken, ocak-ekim döneminde ise yüzde 7.5 azalarak 45.92 milyar dolar oldu.
Gedik Yatırım Başekonomisti İbrahim Aksoy, açıkta geçen yılın aynı ayına göre 1.8 milyar dolarlık artışın 1.7 milyar dolarının altın kaynaklı olduğunu söyleyerek, “Geçen yılın aynı ayında 1 milyar dolarlık net altın ihracatı yapılırken, bu yılın ekim ayında 0.7 milyar dolarlık net altın ithalatı söz konusu. Dolayısıyla 12 aylık açıktaki genişleme altın kaynaklı, altın hariç bakıldığında ise durağan görünüyor” dedi.

İran’a ihracat...
Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası ihracatı ekimde yüzde 74.9 azalışla 379 milyon dolara, ilk 10 ayda yüzde 56.8 azalışla 6.2 milyar dolara geriledi. Bu kalemde ithalat ekimde yüzde 137.3 artışla 868.1 milyon dolar, ocak ekimde yüzde 78.6 artışla 13.75 milyar dolar oldu. Ekimde İran’a 61.2 milyon dolarlık altın ihracatı gerçekleştirildi.
İthalat tarafında enerji faslını 2.39 milyar dolar ile kazanlar, makineler izledi.

Dış ticarette ‘altın’ açık

‘Nauru’ya bile ihracat yapıyoruz’
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin 10 aylık ihracatının 124.5 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Mikronezya ve Nauru da tamam. Türkiye artık dünyanın her noktasına mal satan bir ülke” dedi. Çağlayan, ekimde ihracattaki gerilemede 9 güne uzayan Kurban Bayramı tatilinin etkisi olduğunu söyleyerek, “Ekim ayında 17 işgünü çalışıldı. Bunun yanında genel küresel talep ile özellikle İran’a uygulanan ambargo nedeniyle altın ve demir-çelik ürünlerinde yaşanan kayıplar da var” dedi.

Son dakika! Rapor ortaya çıktı! En fazla yangın çıkan ilçeler belli olduGelen bir son dakika haberine göre; İstanbul'da bu yıl yangın sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 azalırken yangınların en büyük nedeninin sigara ve elektrik kontağı olduğu açıklandı. En çok yangın çıkan ilçeler ise belli oldu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber