Geri Dön
EkonomiDoğru projelerle iki kat büyüdü

Doğru projelerle iki kat büyüdü

Bursa’nın gelişim bölgesinde yer alan Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi, son 10 yılda altyapıya büyük yatırımlar yaparak sanayi için çağdaş bir ortam oluşmasını sağladı. OSB’nin büyüklüğü ve faal firma sayısı aynı dönemde iki kat arttı

Doğru projelerle iki kat büyüdü

EKONOMİ SERVİSİ

2003 yılında 111 hektar alanda organize sanayi bölgesi hüviyeti kazanan Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB), doğru yönetim stratejileri ile çağdaş bir OSB haline geldi. 2008 yılında imar planının onaylanmasından sonra hızla altyapı yatırımlarını gerçekleştiren bölgede, aynı yıl 40 olan faal firma sayısı günümüzde 135’e yükseldi. Bu dönem içinde bölge de 210 hektar büyüklüğe ulaştı.

Bölgenin kurulduğu günden itibaren HOSABSİAD ve HOSAB yönetimlerinde aktif görevler üstlenen, 2016 yılından bu yana da HOSAB Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Korun, bu gelişmede bölge sanayicisinin birlikteliği ve ortak akılla doğru projeleri hayata geçirmenin önemli rol oynadığını söyledi.

Akçalar OSB’yi bünyesine kattı

2008 yılından itibaren altyapı yatırımlarına başladıklarını kaydeden Korun, süreci şöyle anlattı:

“Yönetim merkezimizi yaptık, atık su arıtma tesisimizi kurduk. Sanayiye uygun şartlar oluşturmaya başlayınca bölgemizde fabrika yatırımları da arttı. Bu süreçte Bursa merkezindeki OSB’lerde arsa fiyatlarının yükselmesi, bizim de daha uygun fiyat sunmamızla yerli ve yabancı yatırımcı ilgisi büyük oldu. 2014 yılında sınırlarımızda yer alan üç büyük firmayı ıslah OSB düzenlemesinden bünyemize kattık. Yine sınır komşusu olduğumuz ve aynı düzenlemeden OSB hakkı kazanan Akçalar OSB’yi 2019 yılında HOSAB içine aldık. Böylece HOSAB, Bursa’nın batısında hızla gelişim gösteren yüzde 90 doluluğa ulaşan gözde bir bölge oldu. Günümüzde Bursa’nın en büyük 250 firmasından 13’ü bünyemizde yer alıyor. Otomotiv sektöründeki firmaların ağırlıkta olduğu bölgemizde 6 Ar - Ge, 2 adet de tasarım merkezi bulunuyor.”

20 milyon liralık altyapı yatırımı

HOSAB Başkanı Ö. Faruk Korun, Akçalar sanayisini bünyelerine alarak hem ülkede örnek bir adım attıklarını, hem de HOSAB’ın deneyimleri ile sanayiye daha az maliyetle daha etkin hizmet sunduklarını belirtti. Sınır komşusu iki OSB’de iki yönetim yerine kaynakları etkin kullanmaya dönük bu adım sonrası 2020 yılında bölgenin altyapı yatırımlarına başladıklarını vurgulayan Korun, şunları söyledi:

“Bizim şu anda odaklandığımız bölge Akçalar Gelişim Bölgemiz. HOSAB’ın diğer noktalarında altyapı yatırımlarını tamamlamış durumdayız. HOSAB Akçalar Gelişim Bölgesi’nde yatırımlar devam ediyor. 2021 yılında bunları önemli ölçüde tamamlayacağız. Su, atık su, doğalgaz, elektrik, yol gibi altyapıların yenilenmesi ve mevcut HOSAB sistemi ile entegrasyonun sağlanması amacıyla yapılacak yatırımların ihalelerini 2020 içinde yaptık. İlk etapta 20 milyon TL’lik altyapı yatırımı yapıyoruz ve en kısa sürede Akçalar Gelişim Bölgesi’nde de çağdaş hizmetleri sunan durumda olacağız.”

Korun, HOSAB’ın teknik donanımı ve bilgi birikimini ıslah OSB düzenlemesi kapsamında OSB olan Kayapa Organize Sanayi Bölgesi ile de paylaştıklarını, yaptıkları protokol ile Kayapa OSB’ye teknik danışmanlık hizmeti verdiklerini söyledi.

50 yıllık arz güvenliği

Başkan Korun, elektrik, doğalgaz, atık su arıtma, proses ve kullanma suyu, yol ulaşım ve iletişim gibi her türlü altyapının tamamladığını belirterek yapılan yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Elektrik dağıtım şebekemizi yeraltına aldık. Bölgemizde hızlı gelişim nedeniyle artan kapasiteye cevap verebilmek için TEİAŞ ile ortaklaşa bir yatırıma imza attık. HOSAB’ın tahsis ettiği alanda TEİAŞ’ın yaptığı 154 indirme merkezini hizmete soktuk ve bölgemizin önümüzdeki 50 yıllık enerji arzını garanti altına aldık. Bu merkez aynı zamanda sadece HOSAB’a değil, Kayapa OSB, Kayapa, Hasanağa ve Akçalar’daki nüfusa da hizmet veriyor.”

Çevreye duyarlı su yönetimi

Korun, “Bölgemizdeki proses ve kullanma suyu sıkıntısını Hasanağa Barajı’nın yüzde 17.7’sini DSİ’den alarak çözdük. 2014 yılında kurduğumuz altyapı ile suyu bölgemize getirip, su arıtma sisteminde işleyerek sanayiye iki kalite olarak veriyoruz. Ultrafiltrasyon sistemi ve ters ozmoz yatırımımızın olduğu su üretim tesisimizden çıkan su, proseste ve kullanma suyu olarak tüketiliyor” dedi. 

Arıtma tesisi kapasitesi arttı

Korun, “HOSAB, çevreye gerek atık su, gerek baca emisyonu, gerekse diğer anlamda hiçbir olumsuz etkisi olmayan bir bölgedir. Su tüketimi çok olan boyahaneler gibi sanayiye izin vermiyoruz. 2011 yılında kurduğumuz atık su arıtma tesisi kapasitemizi büyümemiz paralelinde 2017 yılında 3.5 katına çıkartarak, günlük 3 bin 500 metreküpe taşıdık. Tesis planlamamız 8 bin metreküp kapasiteye kadar büyütülebilir şekilde. Ayrıca sıfır atık belgesi alan, Bursa’daki ilk OSB olduk” diye konuştu.

Doğru projelerle iki kat büyüdü

Ömer Faruk Korun

‘Sanayiye rekabet avantajı sağlıyoruz’

Başkan Korun, “Yönetim olarak tüm gayretimiz sanayimiz için rekabetçi, istikrarlı ve güvenilir şekilde elektrik, doğalgaz, su, atık su arıtma gibi altyapı hizmetlerini sunmak ve yeşil bir OSB olarak örnek teşkil etmek. Katılımcı firmalarımıza sağladığımız faydayı altyapı imkanları yanında, kümelenme projeleri, eğitim gibi çalışmalarla her geçen gün artırmak, sanayimizin uluslararası alanda rekabet gücüne katkı koymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi

Kuruluş yılı: 2003

Alan: 210 hektar

Sanayi parseli: 156 adet

Üretimdeki parsel:

122 adet

Faal firma sayısı: 135

Çalışan sayısı:

12 bin 500 kişi

İhracat:

800 milyon dolar

Elektrik tüketimi (2020): 147 milyon kWh

Doğalgaz tüketimi (2020): 5.3 milyon sm3

Su tüketimi (2020):

419 bin m3

Yönetim

Başkan: Ö. Faruk Korun

Yönetim Kurulu: (Başkanvekili)

Erkan Pancaroğlu,

Sezai Sezer, Fatih Sivri,

Mesut Rekkalı

Bölge Müdürü:

Bahattin Canıgüleç

Doğru projelerle iki kat büyüdü

Sanayicinin en büyük isteği bağlantı yolu

HOSAB Başkanı Ö. Faruk Korun, bölge içinde yol, peyzaj, aydınlatma gibi ulaşım olanaklarını çağdaş bir ölçekte tamamlayıp çehreyi değiştirdiklerini söyledi. Korun, şu bilgileri verdi:

“Bölgemize ulaşım konusunda merkezi ve yerel idarenin bağlantı yollarını tamamlamamasından dolayı büyük sıkıntılar çektiğimizi belirtmek isterim. Bursa - İzmir karayolundan bölgemize olan 7 kilometrelik halihazırdaki bozuk ve tek şeritli yol, gerek çalışanlarımızın, gerekse malların gidiş - gelişinde sanayicimizin en büyük derdi. Burada yoğun kazalar oluyor, üretimlerin transferinde sıkıntılar yaşanıyor, trafik yoğunluğu zaman ve iş kaybına yol açıyor. Bu bağlantı yolunun Büyükşehir tarafından 40 metrelik bulvara dönüştürülmesi konusunda 6 yıl önce başlatılan kamulaştırmalar, bütçe kısıtları nedeniyle tamamlanmış değil. Buna bir alternatif olarak Karayolları ile Bursa - İzmir Otoyolu Başköy mevkiinden 4 kilometrelik yeni bir bağlantı yolu yapılması konusunda proje geliştirdik. Büyükşehir Belediyesi de bu projenin içinde. Bu projenin yatırım planına alınıp yapılmasını bekliyoruz. Ancak ödenek sıkıntısı nedeniyle orada da yol alamıyoruz. Bu konularda Ulaştırma ve Sanayi bakanlarımız, milletvekillerimiz, yerel yönetimlerimiz nezdinde birçok girişimimiz var. Ancak henüz somut bir adım atılamadı. Sanayicilerimiz, HOSAB’a günümüz Türkiye’sine yakışır şekilde ulaşım için bağlantı yollarının yapılması konusunda, gerek yerel, gerekse merkezi yönetim nezdinde ivedi destek bekliyor.”

İtfaiye merkezi açıldı

HOSAB Başkanı Korun, Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 2020 yılında bölgeye kazandırdıkları HOSAB İtfaiye Merkezi ile daha güvenli bir hale geldiklerini söyledi. Korun, “Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da katkıları sayesinde 2019’da imzaladığımız protokol ile bölgemiz içinde HOSAB mülkiyetindeki alanda itfaiye ve sağlık merkezi inşaatını yapıp, itfaiye dairesine tahsis ettik. 4 araç kapasiteli, Bursa’nın en modern itfaiye merkezini ekim ayından bu yana hizmet veriyor. HOSAB olarak tam donanımlı bir itfaiye aracını da burada hizmet vermek için bir ay içinde teslim edeceğiz. Bu merkez sadece HOSAB’a değil, bölgemizdeki önemli bir nüfusa hizmet üretecek, aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi oldu” dedi.

 

 

 

Lastiği patlayan otomobilin kaldırımda oturan adama çarptıAntalya'da Sevinç Ç.(32) kullandığı otomobil, lastiği patlayınca düz yolda direksiyon hakimiyetini kaybetti, kaldırımda oturan Abdullah Tezel'e (32) çaptı. Kadın sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği ve Abdullah Tezel'in otomobil ile duvar arasına sıkıştığı o anlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler