Geri Dön
EkonomiDoğu Ekspresi yeni yolcularını bekliyor

Doğu Ekspresi yeni yolcularını bekliyor

Ankara’da başlayan ve Kars’ta biten  Doğu Ekspresi, kompartımanlı tren yolculuğu için yeni  yolcularını bekliyor.

Doğu Ekspresi yeni yolcularını bekliyor

Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri olan ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ tarafından işletilen Doğu Ekspresi, Ankara’da başlayıp, Kars’ta sona eriyor. Geçen yıl 324 bin yolcuya hizmet veren Doğu Ekspresi’yle bu yılın 10 ayında 363 bin kişi yolculuk yaptı.

24.5 saat sürüyor

Genç kitle arasında da popüler olan Doğu Ekspresi güzergahı Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars’tan oluşuyor. Ara duraklarda birkaç dakika duraklarken, ana duraklarda ise bu süre 10-15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Ankara-Kars arası seferlerde duraklardan kalkış saatleri Ankara’da 17.55, Kayseri’de 00.48, Sivas’ta 04.19, Erzincan’da 10.32 olarak belirlendi. Yolculuk, yaklaşık 24,5 saat sürüyor. Kars’tan seferler ise her gün sabah saat 08.00’da başlıyor.

Masalsı yolculuk

Gezgin gençlerin oluşturduğu küçük gruplar tarafından kullanılan Doğu Ekspresi, sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile farklı gezginlerin de ilgisini çekmeyi başardı.

Aynı zamanda uygun fiyat karşılığında masalsı bir gezi deneyimi sunması Doğu Ekspresi’nin popüler olmasını sağlayan bir diğer sebep oldu.

Biletler 48 liradan başlıyor

Doğu Ekspresi hizmeti, 48 lira ila 188 lira arasında değişen fiyatlarla sunuluyor. İndirimli biletler de sunulan Doğu Ekspresi’nde gidiş-dönüş bileti ve ‘genç bilet’ alanlara yüzde 20 indirim sağlanıyor. Söz konusu indirimden, 13-26 yaş arası gençler faydalanabiliyor. Bunun dışında öğretmenlere, askeri yolculara, en az 12 kişilik gruplara, 60 yaş üzeri yolculara, basın kartı ve TCDD çalışanı ya da emeklisi eşine de yüzde 20 indirim imkanı sunuluyor. Trende pulman, örtülü kuşetli ve yataklı olarak üç farklı özellikte seyahat etme olanağı sağlanıyor. Doğu Ekspresi’nde yemekli vagondaki restoranda konuklara hizmet veriliyor. Doğu Ekspresi ile kar manzaralarını görmek isteyenler ocak-şubat aylarını, Doğu’nun yemyeşil yaylalarını görmek isteyenler ise mayıs-haziran dönemini tercih ediyor.