Geri Dön
Ekonomi"Dolar yıl sonunda 2,75'i görebilir"

"Dolar yıl sonunda 2,75'i görebilir"

Nomura Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Bölgesi Stratejisti Timothy Ash, "Yıl sonunda dolar/TL'nin yaklaşık 2,75 seviyesinde olmasını bekliyorum. Piyasada yükseliş görülmesini bekliyorum" dedi.

"Dolar yıl sonunda 2,75'i görebilir"

Uluslararası finans uzmanları, uluslararası piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) küresel ekonomik görünüm sebebiyle politika faiz artışını erteleme yönündeki işaretlerinin, yıl sonuna doğru gelişmekte olan ekonomilerin para birimlerini destekleyebileceğini belirtiyor. Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Japon yatırım bankası Nomura'dan Timothy Ash, "Yıl sonunda dolar/TL'nin yaklaşık 2,75 seviyesinde olmasını bekliyorum. Önümüzdeki seçimler bir koalisyon hükümetinin oluşmasına neden olabilir. Piyasada yükselişin görülmesini bekliyorum" diye konuştu.

Ash, Türk lirasının kısa vadede değer kazanmasının beklendiğini hatırlatarak, "Şu anda liranın son derece düşük seviyede olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı. Merkezi Londra'da bulunan Capital Economics'in Kıdemli Gelişen Piyasalar Stratejisti William Jackson ise "ABD'den gelen son haberler Fed'in faiz artırımını gelecek senenin başında yapabileceğine işaret ediyor. Piyasalardaki beklentinin değişmesi, gelişen piyasaların para birimlerini ve dikkat çekici bir şekilde Türk lirasını destekledi" görüşünü paylaştı.

Jackson, Türkiye'nin görece yüksek cari açık seviyesinin ileride yaşanabilecek şoklara karşı hassasiyet yaratabileceğini kaydederek, "Fed'in oluşturduğu riskler yatıştı. Önümüzdeki dönemde politik istikrara ve güvenliğe ilişkin endişeler lira üzerinde baskı oluşturabilir. Biz bu yılın sonunda doların 3 lira seviyesinde, 2016 yılının sonunda ise 3,25 seviyesinde olabileceğini düşünüyoruz" tahminini dile getirdi.

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Cristian Maggio, bu yıl sonunda doların 2,95 TL seviyesinde olması öngörüsünde bulunarak, "Fed'in faiz artışına ilişkin tahminimizi değiştirerek 2016 Mart ayına erteledik. Piyasalarda beklentilerde bu anlamda geriye çekilme görüldü ve bu liraya da destek oldu. Fakat önümüzdeki yıl, faiz artışı için tetiğe basıldığında risk algısında geriye dönüş görebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

Geçen hafta yayınlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim 2015 Beklenti Anketi'nde yıl sonu dolar tahminindeki değişim de dikkati çekti. Yıl sonu dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 3,04 iken, bu anket döneminde 2,99'a indi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise önceki anket döneminde 3,15 iken, bu dönemde 3,12'ye geriledi. Daha önce AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Nobel ödüllü Columbia Üniversitesi Ekonomi Profesörü Joseph Stiglitz de yakın zamanda ABD Merkez Bankasının (Fed) faizleri artırmaya bu yıl bitmeden başlamasının mümkün olmadığını söylemişti. Uluslararası finans uzmanları arasında, Fed'in 2016 yılının ilk yarısında faiz artırımına gidebileceği yönündeki beklenti giderek güçleniyor.

Buzlanma zincirleme kazaya neden oldu! 3 ölü, 10 yaralı
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
Bu belirtilere dikkat! Tüm semptomlar açıklandı
Haftalardır her gece kabusu yaşıyorlar! Gizemli sesin sırrı...
Bakanlıktan satılık araçlar! Vatandaşın talebi arttı
40 yıl sonra geldi, duygusal anlar yaşadı
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
F.Bahçe'yi takip edip, yorum attı! Transfer bombası patlıyor
Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Tokyo'nun kahramanlarına özel resepsiyon
Edirne’de inanılmaz görüntü! Yarın yasak...
'Sürgün kampı' için sürpriz karar! Acun Ilıcalı açıkladı
Galatasaray'da yeni dönem! Dünyaca ünlü isim danışman oluyor
Herkes güldüğünü sandı! Ölüm kalım çırpınışı
'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler