Geri Dön

Dünyada güçlü bir istikrar yok

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Küresel kriz önümüzdeki 10 yılların yönünü değiştirdi. Hâlâ dünyada istikrarlı, güçlü bir toparlanmadan söz edilemiyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme, düşük olacak” dedi

Dünyada güçlü bir istikrar yok

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel kriz öncesi ve kriz sonrası dünyanın oldukça farklı olduğunu belirterek, “Hâlâ etkisi devam eden küresel kriz önümüzdeki 10 yılların yönünü değiştirdi. Dünyada milyonlarca işsiz insan oluşmuş durumda. Hele gelişmiş ekonomilerde işsizlik çok önemli bir problem. 6 ay ve bir yıldan fazla işsiz kalanların tekrar işgücüne dönüşünün ne kadar zor olacağına baktığımızda ciddi sosyal sorunların önümüzdeki dönemde hakim olacağını öngörmek zor değil” dedi.
Babacan, Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde, “Sürdürülebilir Küresel Rekabette Ortadoğu ve Kuzey Afrika” başlığıyla düzenlenen 4. Boğaziçi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Son krizde ABD’de 8 milyon kişi işini kaybetti. AB’de bu rakam 6 milyon. 2009’dan bu yana Türkiye’deki istihdam 6 milyon kişi arttı” dedi.
Babacan, şu anda en önemli konularından birisinin işgücü piyasası ile ilgili reformlar olduğunu belirterek, “Burada eksiklerimiz var, ilerlememiz gerekiyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül’e prompter sürpriz yaptı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 4. Boğaziçi Zirvesi’nin açılış oturumunda ‘prompter’ cihazının azizliğine uğradı. Açılış konuşması için kürsüye çıkan Gül bir süre bekledi. Ardından gülümsemeye başlayan Cumhurbaşkanı salona dönerek, “Niye gülümsediğimi anlayamıyorsunuz, merak ediyorsunuz” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını yapacağı prompter cihazında yazıların ters olduğunu söyledi. Görevli müdahale için sahneye çıktığında da Gül yanına çağırarak, “Buradan bak varsa oku” dedi. Gül’ün bu sözleri salonda gülüşmelere yol açtı.
Prompter cihazını kullanmanın güzel olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Orada bir aksama olursa muhakkak yedeğinizin olması gerekir. Promter’dan baktım tam ters yazılar. Muhakkak insanın kendi dağarcığında ne varsa o önemli. Klasik metodu bazen severim ama bunlar kolay oluyor. Dinleyicilere devamlı baktığınız için güzel oluyor” diye konuştu. Gül, arızanın giderilmesinin ardından konuşmasına başladı.

‘Vize müzakereleri başlayacak’
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği vizesi konusunda önemli bir gelişme olduğunu belirterek, “40 ay aradan sonra önyargıların biraz esnemesiyle Türkiye yeni bir fasıl açtı. Belki de son 10 yılın en objektif ilerleme raporlarından biri yayınlandı. Şu anda Dışişleri, İçişleri ve AB Bakanlıklarımızın yoğun çabalarıyla 1980 darbesinden sonra ilk defa AB ile vatandaşlarımızın Avrupa’da vizesiz serbest dolaşmasını sağlayacak vize muafiyeti müzakerelerine başlamak üzereyiz” diye konuştu.

İsrail savaş uçakları Gazze'yi vurmaya devam ediyorİsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi'ni vurmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber