Geri Dön
EkonomiEBRD Türkiye yatırımı 1.5 milyar euro’yu bulur

EBRD Türkiye yatırımı 1.5 milyar euro’yu bulur

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkan Vekili Jürgen Rigterink, Türkiye’nin, faaliyet gösterdikleri en önemli ülke olmaya devam edeceğini belirterek, “Geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 1 milyar euro seviyesinde yatırım yapmıştık.

EBRD Türkiye yatırımı 1.5 milyar euro’yu bulur

Türkiye’de bu yıl şimdiye kadar, imalat,  bankacılık ve yenilenebilir enerji gibi pek çok farklı sektörde 1 milyar euro’nun üzerinde yatırım yaptık. Bu yılın sonunda yatırımlarımızın 1.3 - 1.5 milyar euro seviyelerine ulaşmasını bekliyorum” dedi.

İmalattan enerjiye

Rigterink, 7 - 8 Ekim’de yapılacak EBRD Yıllık Genel Kurul Toplantısı öncesi AA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin dinamik yapısını vurguladı.

Gelişmekte olan bir ekonomi olarak Türkiye’nin, her zaman son derece güçlü temellere sahip olduğunu belirten Rigterink, “Genç ve eğitimli nüfusu, dinamik ve girişimci iş insanları, üretimi, lojistik altyapısı ve tabii ki stratejik coğrafi konumu... Bunlara ek olarak, Türkiye krizlere karşı son derece dirençli” ifadelerini kullandı.

Türkiye ekonomisinin, içerisinden geçtiği dönemde EBRD’nin yatırımları ile desteklendiğine işaret eden Rigterink, “Türkiye, faaliyet gösterdiğimiz en önemli ülke olmaya devam edecek. Özellikle özel sektör olmak üzere, Türkiye ekonomisinin direncinin güçlendirilmesi konusundaki kararlılığımızı koruyacağız” dedi.

Rigterink, geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 1 milyar euro seviyesinde yatırım yaptıklarını hatırlatarak, “Türkiye’de bu yıl şimdiye kadar, imalat, bankacılık ve yenilenebilir enerji gibi pek çok farklı sektörde 1 milyar euro’nun üzerinde yatırım yaptık. Bu yılın sonunda yatırımlarımızın daha da artarak büyük ihtimalle 1.3 - 1.5 milyar euro seviyelerine ulaşmasını bekliyorum” diye konuştu.

 

Tarım işçilerini taşıyan minibüs şarampole düştü! 2'si ağır 7 yaralıMersin’in Tarsus ilçesinde sürücüsünün kontrolünden çıkarak şarampole düşen minibüste bulunan tarım işçilerinden 7'si yaralandı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler