Geri Dön

Ege ‘abartısız’ olacak...

Tofaş’ın üretimine hazırlandığı, Aegea (Ege) proje adını taşıyan sedan, Fiat’ın yeni ürün stratejisine katkı yapacak. Fiat Marka Şefi Olivier François, “Aegea, kesinlikle müşterinin satın almak istemediği donanımlara sahip olmayacak” dedi

Ege ‘abartısız’ olacak...

Tofaş’ın 520 milyon dolarlık yatırımla Bursa’da üretimine başlamaya hazırlandığı ve dünya tanıtımı geçen ay İstanbul Autoshow 2015’te gerçekleşen yeni B sınıfı sedan Aegea (Ege), “gereksiz donanımlarla yüklü olmayan” ve mütevazı bir otomobil olacak. Bununla birlikte aracın isminin Aegea olarak kalmayacağı da, neredeyse kesin gibi...
İngiltere’de katıldığı bir konferansta soruları yanıtlayan Fiat Marka Şefi Olivier François, yeni Aegea modelinin “yalın, kaliteli ve pratik”lik konseptiyle satışa sunulacağını belirtti. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde 40’dan fazla ülkede satışa sunulması planlanan yeni Aegea’nın, konumlandırma, özellikler ve pazarlama stratejisi açısından Panda ile pek çok ortak yöne bulunacağını kaydeden François, “Müşterilerin ektra para ödemek istemedikleri abartılı donanımlarla doldurulmuş bir otomobil olmayacak” ifadesini kullandı. François, “Aegea’yı, yine Panda ile başlayan, fonksiyonelliğin ön plana çıkacağı bir otomobil olarak düşünüyoruz” dedi.

Ekimde belli olur

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) CEO’su Sergio Marchionne, Avrupa’daki Fiat model yelpazesini sadeleştirmiş, pahalı donanımlara sahip olmayan Panda ve duygulara hitap eden, tasarım ağırlıklı 500 ailesine ağırlık vermeyi kararlaştırmıştı. Bu anlamda Aegea ve kardeşleri de, Fiat’ın yeni pazarlama stratejisine uyumlu olacak.
Proje adının, seri üretim araçta değişeceğini yineleyen François, bunu ileriki aylarda açıklayacaklarını belirtti. İlk etapta “sedan” olarak tanıtılan Aegea projesinin, stationwagon ve hatchback versiyonları da Tofaş tarafından üretilecek. Hatchback versiyonun, Bravo’nun yerine geçmesi ve Golf’ün rakibi olması bekleniyor. Her ne kadar fiyatlandırma ve üretim adetleri hakkında kesin bir şey söylenmese de, Tofaş, bu yeni serinin 2023 yılına kadar toplamda 700 bin adedin üzerinde üretileceğini bildirmişti. Tahminler, 2018 yılında bu üçlünün yıllık üretiminin 124 bin adede kadar çıkacağı yönünde.
Aegea’nın, iki farklı benzinli ve iki de farklı dizel motor seçeneğiyle üretilmesi planlanıyor. Dizel seçeneklerin en tutumlusunun, 100 km’de ortalama 4 litre yakıt tüketimine sahip olması öngörülüyor.

Ege ‘abartısız’ olacak...

Çok kısa sürede o da tarih oldu

Türk tasarımcı Hakan Saraçoğlu’nun elinden çıkan ve bundan 5 yıl önce Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterildiğinde büyük olay yaratan Porsche’nin hibrit süper spor otomobili 918, üretimi sona ererek tarihin sayfalarına doğru yol aldı.
Çok değil, sadece 21 hafta önce Stuttgart-Zuffenhausen’deki tesiste üretimine başlanan 918, toplam üretim miktarı olan 918 adede ulaştı. Son 918 de, böylece bantlardan inmiş oldu. Tasarımı Hakan Saraçoğlu ve ekibine ait olan, elektrik ve benzinli motorla toplamda 887 HP güç üreten hibrit 918 Spyder, Porsche’nin diğer süper spor modeli Carrera GT’nin yerine üretilmişti.
Porsche, 918 Spyder’ın yerine geçecek modelin hazırlıklarını sürdürdüğünü daha önce açıklamıştı.
918 Spyder, artık bundan böyle 959 ve Carrera GT ile birlikte “Porsche tarihinden seçmeler” kompozisyonlu fotoğraflarda görev alacak, koleksiyonerlerin garajlarını süsleyecek!..

Yeni Transporter yollarımıza çıkıyor

Dünya tanıtımı İstanbul Autoshow Fuarı’nda gerçekleştirilen yeni nesil Volkswagen Transporter, 57 bin 760 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu.
Altıncı nesliyle yollara çıkmaya başlayan Transporter, daha keskin ve dinamik bir tasarımla dikkat çekiyor. Tamamen yeni Yeni farlar, ön ızgara ve tampon ile arka kısımda keskinleşen hatlar, yeni Transporter’ın dikkat çekici yenilikleri arasında. Yan aynalar daha alçakta konumlandırılırken, önceki nesilde yuvarlak olan sis farları, yeni modelde dikdörtgen biçiminde köşeli tasarıma bürünmüş. Aracın arka camı, bir önceki nesle göre daha da genişlerken, bagaj kapağının tasarımı da dinamizme kendisini uydurmuş.
Konfor ön planda
Yeni Transporter’ın iç mekanında daha kaliteli malzemeye sahip, farklı tasarımlı bir gösterge paneli ve orta konsol bulunuyor. Konforun ön planda olduğu iç mekanda, araç bilgilerinin de kontrol edilebildiği renkli 5 inç dokunmatik ekranın yanı sıra MP3 ve WMA uyumlu CD çalar, harici SD kart/AUX-in/USB desteği, bluetooth özelliği sunuluyor.
Yeni Transporter’da standart sunulan yeni “Yorgunluk Tespit Sistemi”, sürüş hareketlerinde yorgunluk tespit ettiğinde sürücüyü yolculuğa ara verilmesi konusunda görsel ve sesli olarak uyarıyor. Yine standart olan “İkincil Çarpışma Önleme Asistanı” da, ilk çarpışma sonrasında olası ikinci bir çarpışmayı önlemek için aracı frenliyor, aracın hızını 10 km/s’ye kadar düşürüyor. Türkiye’de 2.0 lt motorun yanı sıra 102, 140 ve 180 HP’lik üç farklı güç seçeneğiyle satışa sunulan Transporter’ın 140 HP’liği istenirse, 180 HP’liği ise standart olarak otomatik vitesle alınabiliyor.

BD Otomotiv’den elektrikli ihracat!

Türkiye’de BD Otomotiv tarafından elektrikli hale getirilen 7 adet 3.5 tonluk elektrikli “e-Ducato”, dünyanın önde gelen kargo şirketlerinden TNT tarafından Hollanda’nın Amsterdam ve Rotterdam şehirlerinde kullanılmaya başlandı.
Rotterdam ve Amsterdam’da çalışan standart dizel araçların yerini alan yeni e- Ducato’lar, şirkete yılda 24 bin litre dizel yakıt tasarrufu sağlarken, 76 ton CO2 emisyonunun da önüne geçilmiş olacak. 13 m3 yükleme hacimli e-Ducato’lar, batarya tam doluyken 200 km menzile sahip.
BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner de, “Üretimini Türkiye’de yaptığımız elektrikli hafif ticari araçlarımızla 2014 yılında Benelux ülkelerinde çalışmaya başladık. 2015 içinde de İngiltere’de faaliyet göstermeye başlıyoruz” dedi.

Fabrikada Türkiye’yi ‘Fas’ geçti!

Bir dönem Türkiye’de fabrika yatırımıyla gündeme gelen, ancak daha sonra içine düştüğü kriz nedeniyle bundan vazgeçen PSA Peugeot Citroen Grubu, projeyi raftan indirdi, ancak bu kez Fas’ı seçti. 557 milyon euro’luk yatırımla hayata geçirilecek fabrika, B ve C sınıfı modeller üretecek.
Kriz dönemlerini artırarak, yarışa yeniden dönmeye çalışan PSA Peugeot Citroen, şirketin maliyetlerini daha makul seviyelere indirecek planlar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu amaçla Fransa’da tesis bile kapatan PSA, daha önce Türkiye’de yapılması düşünülen, ancak mali sıkıntılar nedeniyle rafa kaldırılan bir projeyi de yeniden canlandırdı. Buna göre Ortadoğu ve Afrika pazarlarında PSA markalarının daha rekabetçi olabilmesi amacıyla Fransa dışında yeni bir fabrika için düğmeye bastı.
200 bin kapasite
Türkiye için düşünülen bu fabrikanın, son dönemde Fransız üreticilerin gözdesi haline gelen Fas’ta kurulacağı açıklandı. 557 milyon euro’ya kurulacak fabrika yılda 90 bin kapasiteyle başlayıp, 200 bin adede kadar çıkacak.
4 bin 500 kişilik istihdam sağlayacak fabrikada, halen İspanya’da üretilen Peugeot 301/Citroen C-Elysee modellerinin yeni neslinin yanı sıra başka modeller de üretilebilecek. Burada üretilen araçlar, öncelikle Türkiye ve Kuzey Afrika pazarına yönelik olacak. Fas’ta bu amaçla yan sanayi firmalarının da yatırım yapması bekleniyor. Zira PSA, yerliliği yüzde 80’e ulaştırmak istiyor. Renault’nun da Fas’ta bir fabrikası bulunuyor.
PSA Grubu, Türkiye’de bir dönem Karsan aracılığıyla Peugeot Partner üretimi yapmıştı. Citroen Nemo ve Peugeot Bipper ise bir süre daha Tofaş’ın bantlarından inmeye devam edecek.

Ege ‘abartısız’ olacak...

Temsa Tourmalin’i yeni yüzle satacak

Türkiye’nin önde gelen otobüs üreticilerinden Temsa, uzun süredir Avrupa pazarlarında sattığı Tourmalin modelini, yenilediği yüzüyle birlikte Türkiye’de de satışa sundu. Ürün atağına hazırlanan Temsa, 5 yeni modeli daha sıraya soktu.
2015’teki yeni ürün açılımlarına devam eden Temsa, bu yıl tanıtacağı 7 yeni üründen ikincisi olan Tourmalin’i satışa sundu. Avrupa’da şimdiye kadar 2 bin adedin üzerinde satışa ulaşan Tourmalin, ilk kez Türkiye pazarında yerini almış olacak. Tourmalin ile orta mesafe taşımacılığına yönelik bir ürün sunduklarını söyleyen Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, aracın 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade ederken, “Tourmalin orta mesafede 12 metrelik segmentte konfor ve kalite arayan yolcu için de, kullanıcı için de fark yaratacak bir ürün” dedi.
Bu yıl Safir VİP ve Tourmalin’e ilave 5 yeni ürün daha pazara sunacaklarını vurgulayan Dinçer Çelik, “Safir VIP ve Tourmalin’in ardından Opalin, elektrikli otobüs, Avenue I-Bus, Opalin City ve yeni Maraton pazara sunulacak” dedi.

‘Küçük’ler ödül üzerine ödül yağdı

Dünyanın 35 ülkesinden 87 otomobil gazetecisinin oylarıyla belirlediği “2015 Uluslararası Yılın Motoru” değerlendirmesinde küçük hacimlilere ödül yağdı. “1.0 litre ve altı” kategorisinde Ford’un 1.0 lt EcoBoost motoru ödüllere abone olurken, PSA’nın Peugeot ve Citroen’lerde kullandığı 1.2 lt PureTech ise, “2015 Yılı Uluslararası Motoru” ödülünü aldı.
Son 4 yılda 8. ödülünü kazanan ve 4. defa üst üste “1.0 litre ve altı” kategorisi birinciliği göğüsleyen Ford’un EcoBoost motoru, 100, 125 ve 140 HP’lik alternatiflere sahip. Türkiye’de Fiesta ve B-MAX modellerinde mevcut.
208 ve 308 modellerinin yanı sıra Citroen C4’te kullanılan 3 silindirli turbo PureTech motorsa, 110 ve 130 HP’lik güçlerinde.

Accent Blue’ya ‘sorunsuzluk’ tacı!

Dünyanın saygın ve bağımsız araştırma kuruluşu olan “J.D. Power”, 2015’in “İlk Kalite Değerlendirmesi” raporunu açıkladı. Müşterilerin bildirimleriyle ilk 90 günlük kullanımda ortaya çıkan problemlerin değerlendirildiği araştırmada, küçük sınıf birinciliğini Hyundai Accent Blue aldı. Hyundai, genel sıralamada da lüks Alman ve İngiliz markaların ardından 4. olurken, ix35 modeli de SUV segmentinde en yüksek kalite ödülünü aldı.
Accent Blue, iki yıl üst üste birinci olurken, Elantra ve Santa Fe modelleri de kendi sınıflarında ikincilik elde etti. J.D. Power İlk Kalite Değerlendirme Raporu’nda ix35 (Tucson) ve Accent Blue sahipleri, diğer markaların benzer modellerine göre daha az problem yaşadıklarını dile getirdiler.

Gaziantep'te bir milyon dolar değerinde İncil ele geçirildiGaziantep'te, Suriye'nin Halep kentinde yağmalanan müzeden çalınan çok eski tarihli olduğu değerlendirilen, ceylan derisi üzerine İbranice yazılmış İncil ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber