Geri Dön
EkonomiElektrikli ve hibrite yeni doping yolda

Elektrikli ve hibrite yeni doping yolda

Türkiye’de hibrit ve elektrikli otomobil satışlarının emekleme aşamasında olduğunu belirten Fuat Oktay, yeni teşviklerin sinyalini verdi

Elektrikli ve hibrite yeni doping yolda

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin hibrit ve elektrikli otomobil satışları konusunda henüz emekleme aşamasında olduğunu belirterek, “Örneğin, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 4 bine yakın hibrit, sadece 155 elektrikli otomobil satışı oldu. Oysa ki toplam otomobil satışı yarım milyona yakın” dedi. Oktay bu alanda yeni teşviklerin sinyalini verdi.
Toyota Sakarya Fabrikası’ndaki ‘Yeni Toyota Corolla’nın hattan çıkış törenine katılan Oktay, programın yapıldığı salona ilk defa banttan indirilen Toyota Corolla Hibrit ile gelirken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da aynı araçta kendisine eşlik etti.

Vergi indirimi

Dünyanın en çok satan ikinci markası olan Toyota’nın, Türkiye’nin otomobil ihracatında ikinci durumda olduğunu ifade eden Fuat Oktay, Corolla modelinin ise dünyanın en çok satan modeli olarak Türkiye’nin de gururu olduğunu belirtti. Oktay, hibrit modelinin Türkiye’de üretilmesiyle, bu alanda da önemli bir sıçrama yaşanacağına inandığını dile getirdi.
Fuat Oktay, 2016’da üretime başlayan hibrit teknolojisi SUV modelinin ardından, Corolla’nın hibrit modelinin de Türkiye’de üretilmeye başlanmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, bu çabaları desteklemek için hibrit otomobillere çok ciddi vergi avantajları sağlandığını, yüzde 50’ye varan tasarruf oranıyla çalışan hibrit araçlar için yüzde 50’yi bulan vergi indirimleri getirildiğini anlattı.

Elektrikli ve hibrite yeni doping yolda

Böylece hibrit otomobillere yapılan yatırımların karşılık bulmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Oktay, şunları kaydetti:

“Ülkemiz, hibrit ve elektrikli otomobil satışları konusunda henüz emekleme aşamasında. Örneğin, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 4 bine yakın hibrit, sadece 155 adet de elektrikli otomobil satışı oldu. Oysa ki toplam otomobil satışı, yarım milyona yakındır. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, gerekirse yeni teşvikler getirerek, bu rakamları mutlaka yükseltmek kararındayız. Sakarya’daki Toyota Fabrikasında üretilen araçların üçte ikisinden fazlası hibrit teknolojisine sahip oldu.”

‘2020’de satışın yarısı hibrit olsun’

Toyota Avrupa Başkanı ve CEO’su Johan van Zyl, “Toyota C-HR modelimizin yanı sıra Corolla Sedan modelimizin de 2020 yılına kadar hibrit satışların yüzde 50 seviyesine ulaşma hedefimize önemli bir katkıda bulunmasını bekliyoruz” dedi.
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin 1994 yılında ilk Türk yapımı 7. nesil Corolla ile üretime başladığını anımsatan Zyl, 12. nesil yeni Corolla Sedan ile yeni bir modelin daha lansmanını yapmaktan gurur duyduklarını kaydetti. Zyl, “Toyota, bu yeni nesilde Avrupa’da sadece hatchback ve station wagon versiyonlarını değil, aynı zamanda bu tesiste üretilen sedan versiyonunu da müşterileriyle buluşturacak. Corolla Sedan ilk kez hibrit olarak sunuluyor. Toyota C-HR modelimizin yanı sıra Corolla Sedan modelimizin de 2020 yılına kadar hibrit satışların yüzde 50 seviyesine ulaşma hedefimize önemli bir katkıda bulunmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Bilecik'te kamyonet seyir halindeyken yandıBilecik'in Pazaryeri ilçesinde seyir halindeyken yanmaya başlayan kamyonet, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler