Geri Dön
EkonomiEnflasyon, kur ve büyüme konuşuldu

Enflasyon, kur ve büyüme konuşuldu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki dünkü Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) 4'üncü toplantısı ardından yapılan açıklamada, son dönemdeki ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi.

Enflasyon, kur ve büyüme konuşuldu

2021 yılı reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesinin yüzde 10'un üzerinde olacağı beklentisinin dile getirildiği açıklamada, toplantıda küresel emtia fiyatları, küresel enflasyon ile diğer ülkelerin para politikalarındaki gelişmelerin Türkiye ekonomisine etkilerinin değerlendirildiği belirtildi. Açıklamada şu bilgiler de yer aldı:

"2021 yılında maliyet yönlü baskıların fiyatlar genel seviyesi üzerinde belirleyici olduğu, diğer yandan kur geçişkenliğinin etkileri değerlendirilmiştir. 2022 yılında bu çerçevedeki baskıların azaltılmasına yönelik tedbirler ele alınmıştır. Toplantıda, 2022 yılında dengeli bir büyüme eğilimi yanında enflasyon görünümünde bir iyileşme sağlanması için Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde alınan kararların hızla ve etkin bir şekilde uygulanmaya devam edilmesinin ve sonuçlarının takip edilmesinin önemi üzerinde durulmuştur."