Geri Dön
EkonomiEsnafa 4.6 milyar TL hibe desteği

Esnafa 4.6 milyar TL hibe desteği

Kabine toplantısının ardından esnafa destek paketi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkârımıza 4 milyar 622 milyon liralık bir kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz” dedi.

Esnafa 4.6 milyar TL hibe desteği

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından hem esnafa yönelik yeni bir hibe destek paketini açıkladı hem de çiftçilere müjde verdi. “İki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkârımıza 4 milyar 622 milyon liralık bir kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz” diyen Erdoğan, birinci gruptaki esnafa bir defaya mahsus 5 bin lira hibe, ikinci gruptakilere ise 3 bin lira hibe ödemesi yapılacağını söyledi.

Çiftçileri yakından ilgilendiren 2021 yılı alım fiyatlarını da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu müjdeleri verdi:

- KONTROL ALTINA ALDIK: Ramazan ayı boyunca uyguladığımız tedbirler sayesinde salgını büyük ölçüde kontrol altına aldık. Aşı faaliyetlerine tedarik programının el verdiği ölçüde hız veriyoruz. Öğretmenler başta olmak üzere riskli grupların tamamının bir an önce aşılanmasını sağlamaya çalışıyoruz.

- DESTEK OLUYORUZ: Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programının müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu hibe programıyla, salgın tedbirleri sebebiyle işlerine ara vermek mecburiyetinde kalan esnaflarımıza iki grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz. Böylece iki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkârımıza 4 milyar 622 milyon liralık bir kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz.

- 5 BİN TL HİBE: Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapacağız.

- 3 BİN TL HİBE: Destek vereceğimiz ikinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü ve otobüsçüler ile pazarcılar da dâhildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz.

- NEFES KREDİSİ: Ayrıca, salgından etkilenen tüccar, sanayici ve büyük şirketler için de nefes kredisi adı altında bir kolaylığı sağlayacak adımları atıyoruz. Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından açıklanacak bu destek programlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 4 TL

- 2021 ALIM FİYATLARI: Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin, Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelenecektir. TMO’nun geçen yıl ton başına 1.650 lira olan sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya; geçen yıl ton başına 1.275 lira olan arpa alım fiyatını da 1.750 liraya yükseltiyoruz. Bakliyat alım fiyatlarımız ise ton başına; kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir.

Ayrıca ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek, üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacaktır.

Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,87 liraya, desteklemeyle birlikte ise 4 liraya yükseltilmiştir. Çiftçilerimizden tek isteğimiz, bir karış toprağı dahi boş bırakmadan ekmeleri, biçmeleri, üretmeleridir.

Küçük Ünsal'ın aile hayali koruyucu baba şefkatiyle gerçek olduArdahan'da yaşayan Hüseyin ve Nezaket Bayaroğlu çifti, 4 yıl önce koruyucu ailesi oldukları 8 yaşındaki Ünsal Genç'in aile hayalini gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler