Geri Dön
EkonomiEsnafın elektriği %25 ucuzluyor

Esnafın elektriği %25 ucuzluyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte alt kademeden faturalandırılan vatandaşlar lehine çalışma yapılacağını belirterek, "Ticarethane tarifesi için de bir indirimli tarife üzerinde çalışmaya başladık. Bakkal, manav, berber, kırtasiye, kahvehaneler gibi bunların büyük bir kısmı indirimli tarifeden yararlanabilir hale gelecek" dedi.

Esnafın elektriği %25 ucuzluyor

1 Mart itibarıyla bu uygulamaya geçmiş olmayı hedeflediklerini ifade eden Dönmez, "birinci kademede yüzde 25 indirim söz konusu olacak" diye konuştu. Dönmez, cemevleri ile vakıf ve derneklerin de "mesken" tarifesinden elektrik alabileceğini bildirdi.

Dönmez, NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflardan elektrik tarifeleri konusunda yoğun talep olduğunu dile getirerek, "Biz dernek ve vakıf gibi sivil toplum kuruluşlarını mesken abone grubuna dahil edilmesi yönünde bir karar almış olduk. Dernek ve vakıfların yöneticileri elektrik dağıtım şirketine giderek bu durumlarını bildirecekler. Cemevleri de bu grupta değerlendirilecek. Dernek ve vakıf statüsünde olanların tamamı bundan yararlanabilecek. Belki kilovatsaat başına yaklaşık 1 lira ortalama bir indirimden faydalanmış olacaklar" ifadelerini kullandı.

210 kilovaatsaat...

Ocak ayındaki tüketim verilerine göre Türkiye'deki hanelerin yüzde 64'ünün 210 kilovatsaatin altında elektrik kullandığına işaret eden Dönmez, birinci kademe olan 210 kilovatsaati şubatta da izlemeye devam edeceklerini belirterek, "Ama asıl üzerinde çalıştığımız 210 kilovatsaate kadar olan dilimde. Fiyatlar açısından vatandaşın lehine imkan olabilir mi? Ona çalışacağız" dedi.