Geri Dön

Etik ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl ikincisi düzenlenen Accountabilitiy Etik Hesap Verebilirlik ödülleri sahiplerini buldu. Coca Cola İçecek birinci, Tüpraş ikinci, Arçelik ise üçüncü oldu

Etik ödülleri sahiplerini buldu

Accountabilitiy ile Kurumsal Sosyal Sorumluluk Enstitüsü’nce bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Accountabilitiy Etik Hesap Verebilirlik’ ödülleri, sahiplerini buldu. Enstitü, Türkiye’nin ciro açısından en büyük 50 şirketinin yalnızca kamuya açık bilgilerinin strateji, yönetim sistemleri ve yönetişim, paydaş katılımı alanlarında yaptığı çalışmaları değerlendiriyor.
Değerlendirmede Coca Cola İçecek, yönetimi ve çevresel performansıyla birinci oldu. Coca Cola İçecek, paydaşlarıyla iletişim yönetimi, sosyal ve çevresel performansını şeffaf bir biçimde kamuoyuyla paylaştığı için “paydaş katılımı” alanında ilk sırayı aldı. Coca Cola, çevre, toplum ve faaliyet gösterdiği pazar üzerindeki negatif etkileri azaltmak üzere yaptığı etkili çalışmalarla da “operasyonel performans ve etki” alanında en iyi performansı gösterdi.
Coca Cola İçecek’in ödülünü CEO’su Michael O’Neil, ikinci olan Tüpraş’ın ödülünü Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Bayraktar ve üçüncü olan Arçelik’in ödülünü Kurumsal İletişim Koordinatörü Melis Mutuş, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın elinden aldı. 

‘Üniversiteler koşmak istiyor’
Hesap verilebilirliğin AB süreciyle ilgili tartışılması gerektiğini söyleyen Bağış, eskiden olduğu gibi devletin çeteler tarafından yönetilmesini isteyen ve AB üyeliğini engellemeye çalışan direnç odaklarının başarılı olamayacaklarını dile getirdi.
AB sürecinde açılan fasıllar içinde en iyi olunan kalemin yüksek öğretim olduğunu söyleyen İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Şahin de, “140 üniversite aynı yasayla yönetiliyor. Bu, hızla koşan üniversitelere arkadakileri bekle demektir. Biz hızlı koşmak istiyoruz. Ülkeye daha fazla katkı yapmak istiyoruz” dedi.

15 firma ödül aldı
AccountAbility Etik Hesap Verebilirlik 2008 Türkiye Değerlendirmesi’nde başarı gösteren 15 şirket sırasıyla şöyle:
-  Coca Cola İçecek 
-  Tüpraş
-  Arçelik
-  Aygaz
-  Anadolu Efes
-  Unilever Türkiye
-  Erdemir
-  BSH Ev Aletleri 
-  Ford Otomotiv 
-  Migros Türk 
-  Vestel Elektronik 
-  Tofaş 
-  Vestel Beyaz Eşya
-  Petrol Ofisi
-  Grundig Elektronik

İletişim Başkanı Altun’dan ‘ Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ video paylaşımıİletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ dayanışma kampanyasını anlatan bir video paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber