Geri Dön
EkonomiFındık alımı için hazırlıklar tamam

Fındık alımı için hazırlıklar tamam

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık alımlarında depo, finans ve personel konusunda tüm  hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, “Fındık alımlarında üreticilere ödemelerini bir hafta ile 10 gün içinde gerçekleştiriyoruz” dedi. Güldal, AA’ya TMO’nun bu yıl 9’uncu kez fındık alımı için görevlendirildiğini söyledi.

Fındık alımı için hazırlıklar tamam

EKONOMİ SERVİSİ - Fındık alım fiyatlarının yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre, Giresun kalite fındık için 27 lira, Levant kalite fındık için 26.5 lira ve sivri kalite fındık için 25.5 lira olarak uygulanacağını anımsatan Güldal, 23 Ağustos’tan itibaren randevu vermeye başladıklarını ve 1 Eylül’den itibaren de alımlara başlamış olacaklarını bildirdi. Güldal, alımların yıl sonuna kadar süreceği bilgisini verdi.

Ödeme 7-10 günde

İlk etapta 18 noktada fındık alımı yapacaklarını aktaran Güldal, bir hafta sonra 48 noktadan, sonra da 60 noktadan alım yapmayı planladıklarını kaydetti.

Ahmet Güldal, özellikle Batı Karadeniz Bölgesi’nde sel afetinden zarar gören ve az da olsa fındığı olan Bartın ve Kastamonu gibi iller bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Sel afetinden zarar gören Bartın ve Kastamonu’da üreticilerin fındıklarını daha yakından teslim edebilmeleri için ekipler görevlendirdik. Üreticilere ödemelerini bir hafta ile 10 gün içinde gerçekleştiriyoruz. Ödemeler için azami süremiz 21 gün.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Türkiye'de üretilmesi için harekete geçti! Tanesi 100 bin euroKapadokya'da sıcak hava balonu üretimi yapan firmalar, yüzde 100 yerli üretim için kolları sıvadı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler