Geri Dön
EkonomiFizik mühendisiydi spor zinciri kurdu

Fizik mühendisiydi spor zinciri kurdu

Burcu Işık Aykanat fizik mühendisi olmasına karşın sağlıklı yaşam alanında girişimcilik yapıyor. Portakal Spor’la 35 bin üyeye ulaştı

Fizik mühendisiydi spor zinciri kurdu

Spor ve sağlıklı yaşam trendi günümüzde öne çıkıyor. Bu alandaki yatırımlar da bu trende paralel gelişiyor. Burcu Işık Aykanat, bu trendi görerek girişimci olmuş bir isim. Kadınlara yönelik spor merkezi Portakal Spor’un kurucusu. Fizik Mühendisliği eğitimi almasına karşın çok farklı bir alanda beş yıldır faaliyet gösteriyor ve ülke genelinde franchise veriyor.
Aykanat, 1975 doğumlu. Bir dönem öğretmenlik ve özel sektörde yöneticilik yaptı. Girişimcilikte daha mutlu olacağını görerek 2002’de hidrolik sektöründe imalat ve ihracat yapmak üzere firma kurdu. Altı yıl boyunca makine sektöründe çalıştı ancak bir kadın olarak daha sosyal ve insanlarla sıcak temas kurabileceği bir iş yapmaya karar verdi. Sürekli gelişen ve büyüyen fitness ve sağlıklı yaşam sektörüne girme kararı aldı.

35 bin üyesi var
Aykanat bu süreci, “2008’de kendimize ait bir marka hidrolik sektöründe imalat yapmaya başladık. İmalat süreci tamamlanıp spor ekipmanları son halini aldıktan sonra 6 ay salon işletmeciliği yaptım. Yeterli deneyimi ve bilgi birikimini edindikten sonra 2009 yılının Haziran ayında franchising vermeye başladım” diye anlatıyor. Portakal Spor, kadınlara özel spor ve sağlıklı yaşam merkezleri zinciri. Şu anda Türkiye genelinde 55 franchisee var.
Burcu Işık Aykanat, salonlarının sadece spor salonu değil aynı zamanda sağlık, güzellik konularında üyelerin hizmet aldığı, vitamin bar, cafe alanlarında ve dış mekanlardaki organizasyon ve aktivitelerle sosyalleştikleri bir çeşit kadın kulübü olduğunu anlatıyor. Uyguladıkları ‘PS Sistemi’nin klasik fitness sistemine göre oldukça fazla avantajı olan bir sistem olduğunu belirtiyor. Sistemin kadınlara özel olmasının en önemli nedeninin ekipmanların kadın fizyolojisi ve anatomisine göre üretilmiş olmasından kaynaklandığını aktarıyor. Dört yılda 35 bin üyesi oldu. Portakal Spor’un franchise verdiği girişimcilerin yüzde 80’i de kadınlardan oluşuyor.

Kendine güven önemli
Aykanat, işi kurarken de zorluklar yaşamış. Bu sistemin yeni olması nedeniyle yurtdışındaki örneklerini Türk kadınlarına adapte etmede altyapı sürecinin zorlu olduğunu aktarıyor. Bunu da antreman bilimcileriyle aldığı destekle aşmış. Kadın girişimcilerin iş kurma ve başarılı olma konusunda güvensiz olmamaları gerektiğini vurguluyor.

‘Başarı ciddi çalışma ve emek ister’
Burcu Işık Aykanat, iş hayatında başarılı olmak için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: “Öncelikle kişinin mizacına uygun, mutlu olarak yapabileceği iş konusunu seçmesini öneririm. Birisi için çok keyifli bir alan, bir başkası için azap verici olabiliyor. Bilgiyi sürekli geliştirerek, yenilikleri takip ederek, rehavete kapılmadan sürekli çalışarak başarı elde edilir. Başarı tesadüfen olmaz, ciddi bir emek ister. Ama sonunda başarıyı tatmak tarifsiz bir duygudur.”

34 girişimci ile ‘icat’ çıkaracak
TTNET Teknoloji Vadisi Programı ile yeni dijital iş fikirleri hayat buluyor. Bugüne kadar 600’ün üzerinde girişimcinin başvurduğu programda, ön elemeyi geçen 34 girişimci TTNET’in sunduğu eğitimleri tamamladı. Süreci tamamlayan projeler TTNET’in İzmir, İstanbul ve Ankara’daki Kuluçka Merkezleri’ne yönlendirilecek ve yatırımcılarla buluşması sağlanacak.
TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, “Türkiye’nin dijital dönüşümünde rolümüzü sadece internet erişimiyle sınırlı olarak görmüyoruz. Esas gelişimin dijital ekosistemi daha da büyütecek yenilikçi fikirlere yapılacak yatırımla sağlanacağını biliyoruz. Yeni fikirlere destek olmak amacındayız” diye konuştu.

‘Türkiye’deki yerli üretim desteklenmeli’
Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı ve İşitme Cihazları Akustik Akademi’nin Başkanı Mehmet Emin Ağaç, Türkiye’de üretim yapan pek çok yerli firmanın dünya standartlarında olmasına karşın ithal ürüne olan rağbetin yerli ürünün gelişmesi önünde engel teşkil ettiğini söyledi. Ağaç, bazı kesimlerin hala ithal ürün kompleksi bulunduğunu dile getirerek, “Bu kompleksin kalkması için yerli üretimin avantajları, ülke menfaatleri ve sanayinin gelişmesi hakkında ülke çapında tanıtım yapılması faydalı olur. Yerliye karşı olumsuz algının değişmesi, sanayiyi çok fazla canlandırır” dedi.

Otomobil evin bahçesine düştüİstanbul Silivri'de sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil, bir evin bahçesine düştü. Sürücü kazayı yara almadan atlattı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler