Geri Dön
EkonomiGaranti BBVA’dan ilk yarıda 5.4 milyar konsolide net kâr

Garanti BBVA’dan ilk yarıda 5.4 milyar konsolide net kâr

Garanti BBVA’nın yılın ilk yarısına ilişkin açıkladığı konsolide finansal sonuçlarına göre, bankanın yılın ilk 6 ayında net karı 5 milyar 437 milyon 136 bin TL, aktif büyüklüğü 607 milyar 787 milyon 125 bin TL seviyesinde gerçekleşirken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek ise 473 milyar 179 milyon 816 bin TL oldu.

Garanti BBVA’dan ilk yarıda  5.4 milyar konsolide net kâr

Garanti BBVA’nın fonlama kaynakları içindeki en büyük ağırlığı mevduatlar oluşturmaya devam etti. Mevduat tabanı yılın ilk 6 ayında yüzde 15 büyüme ile 411 milyar 952 milyon 427 bin TL oldu. Bankanın sermaye yeterlilik oranı yüzde 15.94, özkaynak karlılığı yüzde 18.3, aktif karlılığı ise yüzde 2.1 seviyelerinde gerçekleşti.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, şu bilgileri verdi:

“2021’in ilk yarısında TL kredilerimiz yüzde 12 büyüyerek 233 milyar TL seviyesine ulaştı. İç talebin ölçülü ivme kazandığı bu dönemde geniş hizmet ağımız ve üstün müşteri deneyimimiz sayesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayarak sektörün üzerinde büyüdük.”

Özellikle ticari kredilerde sektörün üzerinde büyüme kaydedettiklerini aktaran Baştuğ, “TL kredilerdeki pazar payımız yılın ilk yarısında 70 baz puan artarak yüzde 10.3’e ulaştı. TL kredi artışımızı, ağırlıklı olarak mevduat ile fonlayarak toplam TL mevduat büyüklüğümüzü 165 milyar TL’ye taşıdık. TL mevduat büyüklüğünde de en büyük özel sektör bankalarından biri olduk. Bu da bilançomuzun hem aktif hem de pasifinde sağlıklı olarak büyüyebildiğimizi gösteriyor” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Kars’ta korkutan hortum! 15 dakika sürdüKars'ta oluşan hortum yaklaşık 15 dakika sürdü, o anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler