Geri Dön
Ekonomi‘Gastro’ tren gelir, hoş gelir!

‘Gastro’ tren gelir, hoş gelir!

Tren seyahati, yakında gastronomi turizmiyle buluşturulacak. İlk olarak Adana – Kayseri arasındaki Erciyes Ekspresi ile başlayacak gastronomi turuna, Ege ve Pamukkale ekspresleri de eklenecek.

‘Gastro’ tren gelir, hoş gelir!

 

DUYGU ERDOĞAN - Turizmin 12 aya ve tüm şehirlere yayılması için yapılan çalışmalara yenileri eklenmeye devam ediyor. Bu kapsamda son yıllarda gastronomi turizminin öne çıktığı görülüyor. Bu çeşitlilik sayesinde turizmdeki büyümenin yeni alanlara yöneleceğini öngören turizmciler, özellikle 2022 yılının bu kapsamda çok fazla fırsat barındırdığını ifade ediyor.

Önceki hafta Antalya’da düzenlenen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kongresi’nde sohbet etme imkânı bulduğumuz TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın, gastronomi turizmi için hazırladıkları planları anlattı. Uluslararası seyahat edenlerin yüzde 90’a yakınının gidecekleri destinasyonun gastronomi açısından zenginliğini dikkate aldığını vurgulayan Kartın, dünya turizm gelirleri içinde yeme-içme harcamalarının payının yüzde 30 seviyelerinde olduğuna dikkat çekti. Ömer Kartın, TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Komitesi olarak yeni yılda 'Gastronomi Treni' projesini hayata geçireceklerini söyledi.

Yemekli vagonlarda

Tren seyahati ile gastronomi turizmini birleştireceklerini anlatan Ömer Kartın, "TCDD Taşımacılık AŞ’nin seçili tarih ve saatlerde, Türkiye sathında yaptığı ekspres trenlerine bağlanmak üzere charter yemekli vagonlar kiralayacağız. Bu vagonların satışları da seyahat acenteleri tarafından yapılacak. Vagonlarda rehberlerimiz yer alacak. Geçilen güzergahtaki yerler rehber tarafından anlatılacak. Tren normal seferini yapacağı için taze ve hijyenik gıdalar, yerel lezzetler trenlere duraklarda ulaştırılacak. Böylece yereldeki esnafın da kalkınması sağlanacak. Projenin ilk olarak Adana-Kayseri arasında sefer yapan Erciyes Ekspresi’nde başlamasını öngörüyoruz. Sonrasında Pamukkale Ekspresi’nin ve Ege Ekspresi’nin devreye girmesini hedefliyoruz" diye konuştu.

Dikkat çekerek açıkladı: Türkçe için felaket habercisidir
Yılın ilk MGK'sında Ukrayna vurgusu! Taraflara tansiyonu düşürün çağrısı
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! 21 il için kritik uyarı
İstanbul Valisi duyurdu! İşte yasağın biteceği saat...
Erzurum'da çığ felaketi! Acı haber geldi...
Fikret Orman'dan Şafak Mahmutyazıcıoğlu açıklaması
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı!
Film gibi operasyon! Gizlenmeye çalıştı, yara izi ele verdi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
F.Bahçe ilk transferini bitirdi! Duyurdular, 1.5 milyon euro bonservis
Nusret Gökçe son paylaşımıyla sosyal medyanın diline düştü
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler