Geri Dön
EkonomiGazda çare Katar!

Gazda çare Katar!

Kış sezonunda Katar’dan 1.2 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz alınacak. 9 tankerle alınacak bu miktar, Türkiye’nin geçen yıl harcadığı doğalgazın yüzde 2.6’sına karşılık geliyor

Gazda çare Katar!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iki günlük Katar gezisinde 1.2 milyar metreküplük doğalgaz anlaşması imzalandı.
Türkiye, Katar’dan 2014-2015 kış sezonu için 9 tankerde 1.2 milyar metreküp gaz alacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “LNG ihtiyacımızın özellikle Kasım, Aralık, Ocak ve Şubatta aylarında çok fazla miktarlara çıktığını biliyoruz. 1.2 milyar metreküplük bu dediğim aylara münhasır olmak üzere yaklaşık 9’a yakın kargoyla beraber enerji ihtiyacımızı karşılayacağız” dedi.
Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani ile yapılan görüşmelerde imzalanan anlaşma sonrası Bakan Yıldız, “Bildiğiniz gibi boru hatlarıyla beraber Rusya’dan, İran’dan, Azerbaycan’dan gelen gaz alımı olduğu gibi, aynı zamanda Nijerya ve Cezayir’den aldığımız İzmir Aliağa’da ve Marmara Ereğli’sinde boşalttığımız sıvılaştırılmış doğalgaz var. Buna Katar’ı da ekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Yeni yatırımlar sırada
Afşin Elbistan’da kömür santrali kurulması için de çalışmaların sürdüğünü belirten Yıldız, “Çalışmalarsürüyor. Henüz son noktaya gelmiş değil. Ama bunların fiyat mekanizmaları, zamanlamaları, ne kadar hangi miktarda olacak, ne tür bir yatırım yapılacak, biraz daha zamana ihtiyaç var. Bunlarla alakalı da yatırım ajansıyla konuşma imkanımız oldu” diye konuştu.

Toplam doğalgaz ithalatında paylar
1. Rusya 26.2 milyar m3
2. İran 8.7 milyar m3
3. Azerbaycan 4.2 milyar m3
4. Cezayir 3.9 milyar m3
5. Nijerya 1.2 milyar m3
6. Spot LNG 892 milyon m3


Petrolde IŞİD çıkışı
Bakan Taner Yıldız, Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığına yönelik iddialara sert çıktı. Türkiye’nin IŞİD’ten petrol aldığına yönelik iddiaları sert dille yalanlayan Yıldız, haberi veren New York Times gazetesini eleştirdi. Yıldız, “35 milyon tonluk petrol ticaretimiz alım anlamına gelmiyor yalnızca, satış da var. Ticaretimizin son litresine varıncaya kadar resmi işlemler yapıyoruz. Yaklaşık 13 ayrı ülkeden petrol alıyoruz, tedarik ile ilgili zorluğa girmiyoruz, arz fazlası her ülke için yeterli. Konu teknik olmaktan çok siyasi” dedi.

‘Müsaade etmeyiz’
IŞİD’in gerek Suriye’den gerek Irak’ta eline geçirdiği kuyulardan ham petrol elde ediyor olabileceğini belirten Yıldız, şunları söyledi: “Bu bizim problemimiz değil, Irak’ın problemi. İtham şu,
2 milyon dolarlık petrol IŞİD’in Türkiye’den gelir kaynağı mı? Biz diyoruz ki böyle bir şey yok, böyle bir şeyi hem istemeyiz hem de müsaade etmeyiz.”

‘Katır üstünde gelmez’
Petrolün Türkiye’ye kaçak yolla girip girmediğinin sorulması üzerine Yıldız, “Bize böyle bir bilgi ulaşmadı, ulaştığında da gümrük bakanlığımızın mutlaka müdahalesi olacaktır. Böyle bir şey katır üzerinde gelemez. İki bin ton diyorlar, bu karayolu ile tankerle kaçakla gelebilecek bir yapı değil” ifadesini kullandı.
Bakan Yıldız, Beiji rafinerisinin IŞİD’in eline geçmesinin ardından, Kuzey Irak’a petrol ürünleri gönderildiğini hatırlattı. Yıldız, “Kuzey Irak’a günlük 20 ila 100 tanker petrol ürünü gönderiyoruz” dedi.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Erdoğan'dan 'Türkiye' kararı
Meteoroloji'den flaş uyarı! Pazar günü değişiyor
Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Merkez Bankası'ndan piyasaya bir müdahale daha
Jandarma ekipleri inanamadı! Tam 1 ton ağırlığında...
Akılalmaz olay! Koronavirüs aşısı olmamak için bunu yaptı
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
Sıla ve İlker Kaleli'nin bakışları sosyal medyayı salladı!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler