Geri Dön
EkonomiGaziantep’e ‘fıstık’ gibi yatırım

Gaziantep’e ‘fıstık’ gibi yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “yeşil altın” olarak da bilinen Antep fıstığıyla ilgili, “Ülkemizin ilk lisanslı deposunu Gaziantep’e kazandırdık. Bölgesel kalkınmaya örnek projemiz ile fıstık elektronik ortamda alınıp satılacak” dedi.

Gaziantep’e ‘fıstık’ gibi yatırım

Varank, Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşımda bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, 10 bin ton kapasiteli Türkiye’nin ilk ve en modern lisanslı deposu ile      fıstığın hem ömrünün uzayacağı hem de değerinde satılacağı bildirildi.

Gaziantep Ticaret Borsası Antep Fıstığı Lisanslı Deposu Projesi’nin,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) eliyle Gaziantep Ticaret Borsası’nca yürütüldüğü belirtilen açıklamada, yaklaşık 14 milyon liralık projenin 10 milyon liralık kısmının İKA’nın finansmanıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.Antep Fıstığı Lisanslı Deposu’nun 200 bin kişi için ekmek kapısı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Serbest piyasada oluşan fiyat dalgalanmalarının da önüne geçilmiş  olacak. Lisanslı depo sayesinde artık çiftçi ürününü ucuza satmak zorunda  kalmayacak. Çiftçiler ellerindeki elektronik ürün senedini de teminat olarak  gösterip her türlü ticareti yapabilecek” denildi.

Antalya'da kır düğününde ağaç devrildi 2'si ağır 10 yaralıAntalya'da yapılan kır düğününde, 15 metre uzunluğundaki çam ağacının devrilmesi sonucu 2'si ağır 10 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler