Geri Dön
EkonomiGıda aracılarına karşı mücadele başlıyor

Gıda aracılarına karşı mücadele başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, üretici ve tüketici enflasyonu arasında ağustos ayında 8 puanlık bir fark bulunduğunu belirterek, “Tüketici daha fazla bedel ödüyor. Üreticinin cebine bir şey girmiyor. Demek ki arada zincirin bazı halkalarında problemler var. Bu aracılarla mücadele etmek, bunları bertaraf etmek sadece bakanlığımızın işi değil. Bütün birimlerin birlikte çalışması gerekiyor. Bunun sonuçlarını inşallah önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.

Gıda aracılarına karşı mücadele başlıyor

Eker, dün NTV’de yayınlanan Haber Aktüel programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Gıda ürünlerinde üretici ve tüketici fiyatları arasında büyük fark olduğunu, bu durumu önlemek için komite kurulacağını belirten Eker, komitenin kurulmasına yönelik kararın 2 hafta önce alındığını anımsattı.

Komite inceleyecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı başkanlığındaki komitenin Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, Kalkınma ve Maliye Bakanlıkları ile Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası temsilcilerinden oluşacağını ifade eden Mehdi Eker, komitenin tarım ürünlerinin piyasa fiyatlarını izleyeceğini ve değerlendireceğini kaydetti. Buna göre de makroekonomik politikaların ve uygulamaların hayata geçirileceğini belirten Eker, şöyle konuştu:
“Ağustos üretici fiyatları enflasyonuna baktığımızda yüzde 6’lar düzeyinde. Tüketici enflasyonuna baktığımızda yüzde 14’lerde. Arada 8 puan fark var. Tüketici daha fazla bedel ödüyor.”

Test sonucu pozitif olan yolcu şehirlerarası otobüste yakalandıBingöl'de, koronavirüs testi yaptırdıktan sonra sonucunun pozitif çıktığını öğrenmesine rağmen İstanbul?a gitmek için bindiği şehirlerarası otobüse inmeyen Nihai H. (48), yol kontrolündeki HES sorgulamasında yakalandı ve hastaneye ambulansla hastaneye nakledildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler