Geri Dön
EkonomiGirişimcilere vergisiz dönem

Girişimcilere vergisiz dönem

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, girişimcileri desteklemek amacıyla ‘vergisiz’ veya ‘kolay vergili’ dönem uygulamasını başlatacaklarını söyledi

Girişimcilere vergisiz dönem

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Girişimcilik ekosistemini daha da güçlendirecek somut adımlarımız olacak. Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu ve İnternet Sitesi’ni kuruyoruz. Platformda yatırımcılar tanıtılacak ve girişimcilerin kullanabileceği kaynaklar hakkında bilgiler yer alacak. Erken dönem girişimciler için vergisiz veya kolay vergili dönem gibi uygulamaları geliştirmek istiyoruz. Küreselleşme iddiası olan derin teknoloji tabanlı girişimleri pozitif ayrıştıracağız” diye konuştu.

Varank, İTO tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) açılışında, melek yatırımcı sayısı ve etkinliğini artıracaklarını, kitlesel fonlamanın kullanımını yaygınlaştıracaklarını aktardı. Varank, sundukları fonların yatırımlara ortak olacağını ve özel sektörü bankalarla faiz kavgası yapmaktan kurtaracağını vurguladı.

Varank, “2020’de büyüme çok daha fazla hız kazanacak. Kurduğumuz güçlü altyapı sayesinde emsal ülkelere göre ciddi avantajlara sahibiz. Yeni alanlara yönelen, trendleri belirleyen, pazardaki boşluklara odaklanan startuplar geleceğin kazananları olacak. Fikirlerini ekonomik değere dönüştürmeyi başarmış getir.com gibi girişimler var. Silikon Vadisi’nden 40 milyon dolarlık yatırım aldı” diye konuştu.

Savunmaya 4 milyar TL

Bakan Varank, savunma sanayine son 7 yılda 4 milyar liralık teşvik verdiklerini ve 5 bin kişinin istihdam edilmesini sağladıklarını söyledi. Varank, “Geliştirdiğimiz ürün ve teknolojilerle pek çok ülkenin gıptayla takip ettiği yeniliklere imza atacağız” dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen, 2. Savunma Sanayisi Buluşmaları’nda konuşan Varank, “2019’da savunma ve havacılık sanayi ihracatı, yüzde 35 artarak 2.7 milyar dolara ulaştı. Sektörde 50 bin kişi çalışıyor. 5 yılda 400 patent alındı” dedi.

Elektrikli faytonu kullandı

Girişimcilere vergisiz dönemSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli olarak üretilen elektrikli faytonun direksiyonuna geçti. Varank, “Sanayicimiz, inovatif bir ürün olan elektrikli fayton geliştirdi. Gayet güzel ve kullanışlı bir araç” dedi.

Paraşütçüler teleferik telesiyej hattında asılı kaldıMuğla'nın Fethiye ilçesindeki dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ'dan atlayış yapan yamaç paraşütü pilotu Serdar Saçtı ve yolcusu Tuba Kartal (39), teleferik telesiyej hattına dolandı. Hat üzerindeki telde asılı kalan Saçtı ve Kartal, görevlilerin yardımıyla kurtarılırken, kazayı yara almadan atlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler