Geri Dön
EkonomiGlobal yatırım fonları Türkiye’de internet peşinde

Global yatırım fonları Türkiye’de internet peşinde

Başta ABD’de olmak üzere internet şirketlerine sermaye koyarak bunları büyüten global yatırım fonları Türk internet şirketleriyle buluştu. Fon yöneticileri Türk şirketlere iyi not verdi

Global yatırım fonları Türkiye’de internet peşinde

Yeni ekonomi şirketlerine dünya çapında yatırım yapan fonların temsilcileriyle, alanında başarılı Türk internet şirketleri dün İstanbul’da düzenlenen ‘Nubridge’ adlı etkinlikte bir araya geldi. Etkinlikler Ortaköy’de RadissonSAS otelin Boğaz manzaralı solanunda gerçekleştirildi. İnternet girişimlerine yatırım yapan şirketlere ekonomi dünyasında Melek Yatırımcı adı veriliyor. Melek Yatırımcı (Angel Investor) firmalar, işe yeni başlayan (Start-up) girişimlere ortak olarak işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye desteği veriyor.
Yatırım fırsatlarını değerlendirmek üzere Türkiye’ye gelen Melek Yatırımcı şirketler arasında Accel (Facebook, Gameforge, Macromedia), Acton Capital (Hubert Burda Media), Holtzbrick Ventures (Çember.net, myphotobook, Money.pl), Index Ventures (Skype ve MySQL’in satışlarındaki aracı firma) ve Sardis Capital (Migros ve Arçelik satın almalarında aracı firma) bulunuyor.

Genç nüfus ilgi çekici
10’u aşkın yabancı fon yöneticisinin katıldığı etkinlik Doğan Online ve Mynet’in sponsorluğuyla gerçekleştirildi. Türkiye gelen fon yöneticilerinin çalıştığı şirketler arasında Facebook, Skype gibi girişimlere ilk yıllarında yatırım yapanlar da yer aldı. Hepsiburada.com, ekolay.net, uzmantv.com gibi girişimlerin sunumuyla başlayan toplantılarda ve aralardaki panellerde Türk internet sektörü masaya yatırıldı. Sunumların ardından fon yöneticileri Türkiye’nin yatırım potansiyeliyle ilgili olarak pek çok soru sorarak bunlara yanıt aradı. Dünkü toplantılara genel olarak ‘Genç nüfus ve mevcut internet işleri Türkiye’yi yatırım yapılabilir bir seviyeye taşıyor’ görüşü hâkim oldu.

İnternette kullanıcı sayısı hızla artıyor
Dünkü etkinlikte fon yöneticilerinin de katıldığı toplantıda sunum yapan Doğan Online CEO’su Babür Çelebi, ekolay olarak 2009’da yüzde 34 büyüdüklerini, 2020 hedeflerinin ise bu rakamı ikiye katlamak olduğunu açıkladı. ekolay.net’in tekil kullanıcı sayısında 11.8 milyon kişiye ulaştığını bildiren Çelebi, şirketin hızlı büyüdüğünü kaydetti. Babür Çelebi, Türkiye’de genç nüfusun etkisiyle son verilere göre 20.9 milyonu aşkın kullanıcı rakamına ulaşıldığını anlattı. Doğan Online’ın yatırım yaptığı birçok siteyle kendi kategorisinde birinciliği yakaladığının altını çizen Çelebi, Türkiye’deki internet kullanıcı sayısının hızlı yükselişine dikkat çekti. Yeni yatırımlarından Nesine.com’un 2009’da yüzde 80’lik büyüme rakamını yakaladığını ifade eden Çelebi, bu yılki hedefin de yüzde 80’lik büyüme olduğunu söyledi.

YABANCILAR YATIRIMA SICAK
Harry Neils (Accel): Londra, Çin ve Hindistan’da yatırımlarımız var. Facebook en önemli yatırımımız. Kafamızda Türkiye’ye yapılan yatırımda beliren miktar henüz yok ama fırsat kolluyoruz. Kriter olarak yeni bir kategori açacak şirketler arıyoruz. Türkiye oyun alanında dünyada ilk üçe girdi. Oyunda yatırım yapacak şirketlerle çalışmak istiyoruz.
Alain Caffi (Ventech): İnovasyon alanında krizin etkilerini yaşamıyoruz. Biz daha çok büyümeyi hedeflemiş, küçük şirketlere fon yaratmayı amaçlıyoruz. Ama durgunluktan etkilenmiyoruz. Yaşam bilimi alanında yatırımlarımız var. Pekin ve Çin’de 400 milyon dolarlık yatırım yaptık. Türkiye’de de fırsatlara bakıyoruz.
Barend van den Brande (Bing Bang Ventures): Bizi genel olarak heyecanlandıran Türkiye’nin genç nüfusu ve interneti yoğun olarak kullanması. Dünyadaki sosyal medya alanındaki gelişme sıralamasında Türkiye ilk üç sıra içerisinde. Bunu çok önemli bir rakam olarak görüyoruz. Türkiye pazarı canlı, dinamik ve yeni. ‘Riskimizde Türkiye’de olsun’ diyoruz ve buraya daha fazla yatırım yapmayı planlıyoruz.
Rainer Maerkle (Holtzbrinck Ventures): Dışarıdan gelen yatırımcılar olarak uluslarası platformda kendini ispatlamış modeller var. Bunu çok dinamik yenilikçi nüfus barındıran Türkiye’de de uygulayacağız. Buradan önümüzdeki 10 yıl içinde yenilikçi, inovatif fikirler çıkacağına inanıyoruz. Bizim için çıkmaması şaşırtıcı olur.