Geri Dön
EkonomiGözler Milli Muharip Uçak’ta! İlk uçuş 2025’te

Gözler Milli Muharip Uçak’ta! İlk uçuş 2025’te

ABD’nin Türkiye’yi F-35 savaş uçağı projesinden resmen çıkarması, Milli Muharip Uçak (MMU) projesinin önemini  ortaya koydu.

Gözler Milli Muharip Uçak’ta! İlk uçuş 2025’te

SEYFETTİN ERSÖZ Ankara - Rusya’dan S-400 alımını gerekçe gösteren ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığını Ankara’ya bildirdi. Bunun üzerine gözler, alternatif uçak alımı ve MMU çalışmalarına çevrildi. Bir dönem Rusya’dan uçak alımı gündeme gelse de, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, son yaptığı açıklamada, alternatif uçak konusunda somut bir gelişmenin olmadığını belirterek, “Çeşitli çalışmalar var. Bu konuda Türkiye, hiçbir zaman zafiyet göstermez” demişti.

Türkiye’nin ana hedefi ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde devam eden MMU projesi. Birebir ölçülerdeki modeli (mockup) 2019’da Paris Airshow’da ilk kez görücüye çıkan MMU’nun, rüzgar tüneli testleri ve tasarım merkezi için çalışmalar tüm hızla sürüyor. Uçağın 2023’te hangardan çıkması, 2025’te ilk uçuşunu yapması ve 2029’da TSK’nın envanterine girmesi planlanıyor. MMU’nun gövde tasarım, entegrasyon ve yazılımını TUSAŞ; silah sistemleri ROKETSAN, TÜBİTAK-SAGE, MKEK; radar, ikaz sistemlerini ASELSAN üstleniyor. Özgün motor geliştirilmesi için de TEİ çalışmalarını sürdürüyor. F-35 projesine parça üreten Türk firmaları, edindiği tecrübeleri MMU’ya aktarmış olacak.

F-16’ların ömrü uzatılacak

MMU’nun devreye gireceği zamana kadar TSK’nın yükünü, F-16’lar çekecek. F-16’ların bazı sistem parçalarının yerlileştirilmesi ve iyileştirmelerle, hizmet sürelerinin2040 yılına kadar uzatılması planlanıyor.

‘İnsansız savaş uçağı geliyor’

İnsansız hava araçları üreticisi Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar “Son dönemde Milli İnsansız Savaş Uçağı projemize de hız verdik. Hedefimiz, 2023’te bu platformumuzun prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek” dedi.

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler