Geri Dön
Ekonomiİhracat daha çok uçacak!

İhracat daha çok uçacak!

THY ve TİM arasındaki iş birliği, yeni protokolle genişletildi. Bozulabilir ürünler de iş birliği kapsamına alınırken ihracat ürünlerinin 46 bölgeye hava kargoyla ulaştırılmasında yüzde 35’e varan indirim yapılacak

İhracat daha çok uçacak!

Türk Hava Yolları (THY) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında ihracatçılara uygun koşullarda kargo hizmeti vermeyi amaçlayan “Hava Kargo İşbirliği Protokolü” imzalandı. Söz konusu protokolün imza töreni, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle ve THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı’nın katılımıyla Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirildi.

Burada konuşan Aycı, geçen yılın aralık ayında hayata geçirilen iş birliğinin, ihracatçıların stratejik pazarlara daha kolay erişim sağlaması ve ülkeye daha fazla döviz kazandırmak için başlattıklarını söyledi. Yeni protokolle ilk defa bozulabilir ürünleri indirim kapsamına aldıklarını ifade eden Aycı, “Bozulabilen ürünlerin içinde yumurtadan balığa kadar Türkiye’nin ihracatında son derece önemli ihracat kalemleri de bu işin içine girdi. Bunun yanında e-ticaret ürünlerine kadar varan daha geniş bir ürün yelpazesini indirim kapsamı içine alarak 32 ülkedeki 46 destinasyona yüzde 10 ila yüzde 35 oranında indirim verme konusunda anlaştık” değerlendirmesinde bulundu.

Salgın döneminde uçakların önemli bir kısmını kargoya sevk ederek, yolcu taşımadaki kayıpları telafi etmek için kargoyu kullandıklarını bildiren Aycı şunları kaydetti:

“Dünyada taşınan her 20 kargodan birisini Turkish Cargo taşıyor. Bugün ihracatçımıza verdiğimiz yüzde 10 ila yüzde 35 arasındaki indirim ile ihracatımızda yaklaşık 6 milyar dolarlık ek kapasite oluşacak.”

Konteynere karşı uçak

TİM Başkanı Gülle de, “Küresel lojistik ağlarında ciddi kopmaların olduğu, konteyner endekslerinin 4-5 katına çıktığı bir dönemde, ihracatımızı son 12 ayda 200 milyarın üstüne çıkarmamızda Turkish Cargo’nun katkısı büyük” dedi.

Sebze, meyve, yumurta, balık...

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Dünyanın en hızlı büyüyen hava kargo markası olan Turkish Cargo, gelişmiş altyapı ve filosuyla ülkemizdeki hava yolu taşımacılığının ilerlemesi ve dış ticaret taşımalarımız açısından önemli rol oynayacaktır. Turkish Cargo tarafından, yıl sonuna kadar 46 destinasyonda ihracatçılarımıza genel kargo, yumurta, yaş meyve-sebze ve balık taşımalarında yüzde 10 ila yüzde 35 indirim uygulanacak.”

Hızlı, kaliteli, avantajlı ulaşım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, törende şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin havadan kurduğu ticari köprüler sayesinde, Anadolu’nun dört bir yanında üretilen ürünler, 32 ülkedeki 46 destinasyona yüzde 35 indirimli olarak THY tarafından taşınacak. İhracatçılarımız, geniş uçuş ağıyla global ölçekteki pazarlara çok daha geniş kapasiteyle çok daha hızlı, kaliteli ve avantajlı bir şekilde ulaşabilecek, yeni pazarlar konusunda fırsatlar yakalayacak.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Afrika'yı pazar değil, ortak olarak gören bir yaklaşımla kıtanın tamamında güçlü dostluk ve iş birliği köprüleri kuruyoruz"
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler