Geri Dön
Ekonomiİhracat iklimi güçleniyor

İhracat iklimi güçleniyor

Türkiye imalat sektörü ihracat iklimi endeksi, aralıkta 53.9 olarak kaydedildi ve ihracat ikliminde güçlenmenin sağlıklı bir şekilde sürdüğüne işaret etti.

İhracat iklimi güçleniyor

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi'nin Aralık 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Endekste eşik değer olan 50'nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50'nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

Aralıkta 53.9 olarak ölçülen endeks, ihracat ikliminde güçlenmenin sağlıklı bir şekilde sürdüğüne işaret etti. Bu gerçekleşmeyle birlikte mevcut iyileşme trendi 11 aya ulaşmış oldu. Ancak Kovid - 19 salgınının omicron varyantının ortaya çıkması ve buna bağlı olarak ana ihracat pazarlarında yaşanan aksamalar nedeniyle talep koşullarındaki iyileşme son 10 ayın en ılımlı düzeyinde gerçekleşti. Endeks, kasımda kaydedilen 55.1 değerinin altında kaldı ve geçen yılın şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ABD ve Körfez'den talep artışı sürüyor

Türk imalatçıları için önemli dış pazarlardan biri olan ve toplam ihracattan yüzde 6 pay alan ABD, aralık ayında talepteki büyümenin önemli bir kaynağı olmayı sürdürdü. Ülkede ekonomik aktivite keskin bir şekilde artmaya devam etti. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Katar'ın da yer aldığı bazı Orta Doğu ülkelerinde yine güçlü büyüme gözlendi.