Geri Dön
Ekonomiİhracat ‘kolayca’ tabana yayılacak

İhracat ‘kolayca’ tabana yayılacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kolay İhracat Platformu’nun ülke ihracatının tabana yayılmasını tesis edeceğini ve ihracat temelindeki büyümeye ivme kazandıracağını söyledi

İhracat ‘kolayca’ tabana yayılacak

Aylin Rana Aydin

İhracat hedefi olan KOBİ’lerin, kooperatiflerin ve girişimcilerin ihtiyaç duydukları her bilgiye ulaştığı ve Ağustos 2020’de kullanıma sunulan Kolay İhracat Platformu’nun yeni sürümü kamuoyuna tanıtıldı. Kolay İhracat Platformu 2.0 ile içerik bakımından adeta yeni bir platform daha ortaya koyduklarını aktaran Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kolay İhracat Platformu’nun ülke ihracatının tabana yayılmasını tesis edeceğini ve ülkenin yatırımlar, istihdam, üretim ve ihracat temelindeki büyümesine ivme kazandıracağını vurguladı.

Toplantıda konuşan Bakan Pekcan, ekonomilerin rekabetçi kalabilmeleri için inovasyon temelli büyümeye yatırım yapmaları gerektiğini söyledi. İhracatın artırılmasına yönelik teknolojinin ve dijital dünyanın tüm imkanlarını kullandıklarını, ihracat altyapısının dijitalleşme ekseninde gelişmesine büyük bir hassasiyet gösterdiklerini kaydeden Pekcan, bu gelişme alanlarından birisinin de ‘veriyi doğru biçimde kullanmak’ olduğunu belirtti. Pekcan, “Kolay İhracat Platformu, ihracat hedefi olan KOBİ’lerimizin, kooperatiflerimizin ve girişimcilerimizin ihtiyaç duydukları her bilgiye tek bir platformdan, en güncel haliyle ulaşmalarını sağlıyor” dedi.

İvme kazandıracak

Pekcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomi reformlarına paralel olarak ihracatçı ve ihracat hedefi olan girişimcilerin hizmetine sundukları platformun ülke ihracatının tabana yayılmasını tesis edeceğini ve ülkenin yatırımlar, istihdam, üretim ve ihracat temelindeki büyümesine ivme kazandıracağını vurguladı. Pekcan, platformun bugüne kadar 107 binin üzerinde anonim ve 14 bin kayıtlı kullanıcıya ulaştığını, Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapay zekâ alanında en iyi uygulamalardan biri olarak gösterildiğini söyledi.

Yeni modüller

Kolay İhracat Platformu 2.0 ile içerik bakımından adeta yeni bir platform daha ortaya koyduklarını aktaran Pekcan, şöyle konuştu:

“Platforma yeni eklenen modüllerimizin başında makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak hedef pazar tavsiyesi sunmanın yanı sıra, ürün çeşitlendirmesi için de öneriler sunan alternatif ürün robotu geliyor. İhracatçılarımıza sadece pazar tavsiyesi vermekle kalmıyor, doğrudan iletişim kurabilecekleri 18 milyon alıcı bilgisini kendilerine sunuyoruz. Ayrıca, çok geniş bir eğitim modülü hazırladık.” Pekcan, 16 farklı veri tabanından beslenen bir altyapı oluşturduklarını bildirdi.

Firmalara sanal personel

Kullanıma açılan yeni modüllerle ihracatı herkes için daha kolay hale getirdiklerini aktaran Bakan Pekcan, şöyle devam etti: “İlk fazda her bir ihracatçımıza yapay zekâ temelli dijital bir danışman temin ediyorduk. Şimdi ise eğitimler, saha bilgileri gibi modüllerle genişlettiğimiz platformumuzu kullanan her potansiyel ihracatçımızı sanal personellerle donatıyor ve küçük işletmelere dönüştürüyoruz.”

Kamyonet ile otomobil çarpıştı: 1 ölü, 4 yaralıMuş'un Korkut ilçesinde kamyonet ile otomobilin çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler