Geri Dön
Ekonomiİhracatta Şubat rekoru

İhracatta Şubat rekoru

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatta tüm zamanların şubat ayı rekorunun kırıldığını açıkladı. Pekcan, “Şubatta ihracat yüzde 9.6 oranında artarak, 16 milyar doları geçti” dedi

İhracatta Şubat rekoru

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, şubatta ihracatın yüzde 9,6 artışla 16 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, “Böylelikle tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracat rakamını yakaladık” dedi. 

Pekcan, şubat ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Pekcan, Türkiye’nin G-20 içinde Çin ile birlikte pozitif büyüyen iki ülkeden biri olduğuna dikkat çekerek, “2020’nin son çeyreğinde ihracatımız yüzde 6.7 artış ile ilk defa 50 milyar doların üzerinde 51.3 milyar dolar, yıl genelinde ise ihracatımız OVP hedefinin 3.8 milyar dolar üzerinde, 169.7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Avrupa Birliği İstatistik Ajansı (Eurostat) tarafından açıklanan dış ticaret verilerine göre ülkemiz, 2020’de AB’nin toplam ithalatı içerisinde yüzde 3.7’lik payla, Norveç, Güney Kore ve Japonya’yı geçerek 6’ncı sıraya yükseldi. 2015’ten bu yana 5 yıl üst üste AB ithalatından aldığı payı artış gösteren tek ülke Türkiye olmuştur” diye konuştu. Pekcan, şunları kaydetti:

“Şubat’ta da ihracatımız başarılı grafiğini artırarak sürdürmüş ve yüzde 9.6 artışla 16 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle bugüne kadar şubat ayında 15 milyar dolar ihracat bile yakalanmamışken biz 16 milyar doları aşarak tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracat rakamını yakaladık. İlk iki ay itibarıyla dış ticaret açığında da yüzde 15.3’lük bir azalma söz konusudur. Şubat ayında ithalatımız geçen senenin aynı ayına göre yüzde 9.8 artarak 19 milyar 372 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Şubat ayı dış ticaret açığı 3 milyar 360 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı, şubatta yüzde 82.7 olurken yılın ilk iki ayı itibarıyla da yüzde 79.5’ten yüzde 82.9’a yükselmiştir.”

Kadınlara destek

Kadın Girişimci Network Programı ve Export Akademi Programı ile binlerce kadına ulaşıldığını anlatan Pekcan, “Önümüzdeki süreçte Ulusal Kadın İhracatçı Network Platformu ve Melek Yatırımcı Platformu gibi platformlarımızı da devreye alıyor olacağız. Bugüne kadar 41 ilde faaliyet gösteren 139 kadın kooperatifinin ayakları yere basan, sürdürülebilir 149 projesine, geçen sene 6 ay içinde destek verdik. Toplam destek tutarımız 14 milyon 500 bin lira oldu” dedi.

Dolardaki artış ihracata yaradı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, şubat ayında 1538 firma ilk kez ihracata başladı ve 70 milyon 480 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 58 il ihracatını artırdı. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il, 6 milyar 125 milyon dolarla İstanbul, 1 milyar 274 milyon dolarla Kocaeli, 1 milyar 227 milyon dolarla Bursa oldu. En dikkat çekici artışlar yüzde 224 artışla 31.4 milyon dolara ulaşan Elazığ, yüzde 174 artışla 33.5 milyon dolar ihracat yapan Zonguldak, yüzde 94 artışla 18.9 milyon dolarlık ihracata imza atan Burdur’da oldu.

Son dönemde euro/dolar paritesindeki artış da ihracata pozitif yansıdı. 172 ülkeye toplam 5.3 milyar TL tutarında, Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi.Bu dönemde 6 bin 159 firma ihracat işlemlerinde Türk Lirası’nı tercih etti.

 

Gazi polis, nakilli eliyle 6 yıl sonra ilk atışını yaptıEmniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı bünyesinde görev yapan özel harekat polisi Hilmi Köse'nin 20 yıldır silah tuttuğu sol eli, 2015 yılındaki 'hendek' operasyonlarında, üzerine atılan el yapımı patlayıcı nedeniyle parçalandı. Köse'nin sağ ayak ile leğen kemiğinden alınan 20 santim kemik ve deri, parçalanan koluna nakledildi. Özel Harekat Başkanlığı’na geri dönebilmek için sağ eliyle atış yapmaya başlayan Köse, 2 yıl süren tedavi ve eğitim sürecinin ardından mesleğine tekrar başladı. Köse'nin 6 yıl sonra sol eliyle yaptığı ilk atışı ise DHA görüntüledi. Köse, sol elle hedefi tam isabet vurmayı başardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler