Geri Dön
Ekonomiİnci kefali avı başladı

İnci kefali avı başladı

Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen tek endemik tür olan inci kefalinin üreme döneminde başlatılan 3 aylık av yasağı, sona erdi. Yasağın kalkmasıyla ilçedeki balıkçılar, ‘Vira bismillah’ diyerek ağlarını göle bıraktı.

İnci kefali avı başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan ve son yıllardaki tedbirlerle popülasyonu giderek artan inci kefali, bölgede çok sayıda balıkçının da geçim kaynağı oluyor. Balığı koruma çalışmaları kapsamında, üreme dönemi olan 15 Nisan - 15 Temmuz’da ise av yasağı getiriliyor. Bu dönemde inci kefalleri, üremek için Van Gölü’nden çıkıp, tatlı sulara göç etmeye başlıyor. Göç sırasında inci kefallerinin Alaska’daki somon balıkları gibi suyun akışının tersine zıplayarak ilerlemesi görsel şölen oluşturuyor. Geçimini balıkçılıkla sağlayanlar için ekmek kapısı olan inci kefali, aynı zamanda bölge turizmine de katkı sağlıyor. Son yıllardaki koruma çalışmaları sonuç verirken, inci kefali de artık daha çok kişinin ekmek kapısı oluyor.

Bölgede 20 yıldır balıkçılık yapan, 3 çocuk babası Atilla Dağdelen, “Bereketli bir sezon bekliyoruz. Yakaladığımız balıkları dondurup başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve birçok farklı illerde bulunan müşterilerimize de pazarlıyoruz” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sokak ortasında fenalaşıp, hayatını kaybettiAntalya'da İsmail Demir (64), sokakta yürüdüğü sırada fenalaşarak yaşamını yitirdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler