Geri Dön
Ekonomiİneklerin rahatı için borsa yolunda

İneklerin rahatı için borsa yolunda

Sürdürülebilirlik ilkeleriyle çiğ süt üreten Efeler Çiftliği’ni halka açmayı planladıklarını belirten yönetici ortak Leyla Kayhan Elbirlik, “Bu gelirle hayvan konforuna yatırım yapacağız” dedi.

İneklerin rahatı için borsa yolunda

 

EBRU SUNGUR / Aydın - Türkiye’nin önde gelen sanayici ailelerinden Kayhan Ailesi’nin, tekstil şirketi Söktaş’ın iştiraki olarak kurduğu Efeler Çiftliği, gelecek yıl halka açılmayı, halka arzdan elde edeceği geliri de hayvan konforuyla yeni ürün yatırımlarında kullanmayı planlıyor. Ailenin genç kuşak temsilcileri Leyla Kayhan Elbirlik, Muzaffer Kayhan ve Baran Kayhan, kapılarını ilk kez basına açan çiftlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Efeler Çiftliği yönetici ortağı Leyla Kayhan Elbirlik, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük üç çiftliğinden biriyiz. 766 dekarlık çiftliğimizde 3 bin 400’ü sağmal 6 bin 700’ü aşkın büyükbaş hayvan bulunuyor. AB Onaylı Süt Çiftliği, İyi Tarım ve Hastalıktan Ari İşletmeler sertifikalarına sahip çiftliğimizin en önemli özelliği buradan çıkan sütlerin tek kaynaktan olması. Yani ürünümüzü başka çiftliklerin sütleriyle karıştırmıyoruz. Bu da geriye dönük izlemeye olanak veriyor. İneklerimiz, bizim tarlalarımızda büyüyen doğal yemlerle besleniyor.”

İlk çeyrek planı

2022’nin ilk çeyreğinde halka açılmak üzere çalışmalar yaptıklarını anlatan Leyla Kayhan Elbirlik, halka arzdan gelecek kaynağı nasıl kullanacaklarını da şöyle anlattı:

“Soyağaçları tek tek bilinen ineklerimizin iklim kontrollü padoklarda rahat etmelerini sağlıyoruz. Halka açılarak tesislerimizdeki üretimi geliştirmeyi, hayvan konforuna yatırım yapmayı ve dağıtım ağını geliştirmeyi hedefliyoruz.”

İnekler için ‘kum yatağı’ projesi başlattıklarını belirten Elbirlik, 1 milyon dolara yakın yatırım yapacakları bu projede ineklerin altına kum serileceğini, bu kumun içindeki gübrenin de belirli periyotta ayrıştılarak tarlalarda ve biyogaz tesisinde kullanılacağını, böylece sürdürülebilirlik yolunda bir adım daha atılacağını anlattı.

İki yeni ürün

Efeler Çiftliği’nin çiğ süt ürünüyle piyasada olduğunu hatırlatan Elbirlik, yakın zamanda pastörize sütü de tüketicilere sunduklarını kaydetti. Elbirlik, şirden mayalı taze kaşar üretimi üzerinde çalıştıklarını da kaydetti. Elbirlik şöyle devam etti:

“Rekabette var olabilmek ve kaynakların en iyi şekilde kullanılabilmesi için teknolojiye yatırım yapmamız şart. En büyük hedefimiz ülkemizin en sürdürülebilir ve inovatif çiftliği olmak. Sürdürülebilir tarım ilkelerinden asla ayrılmayarak ürün gamımızı sağlıklı, kaliteli ve güvenilir bir şekilde genişletmek.”

Rakamlarla Efeler Çiftliği

- 2007’de kuruldu.

- 50 milyon dolarlık yatırımla hayata geçti.

- 766 dekar alana sahip.

- 3400’ü sağmal 6700’ü aşkın büyükbaş var.

- Yılda 30 bin ton, günde 85 ton çiğ süt üretiyor.

- İnekten 40 derecede çıkan süt 2 dakikada 4 dereceye indiriliyor. Soğuk zincir kırılmadan tüketiciye ulaşıyor.

- 140 çalışanı var, hepsi sendikalı, yüzde 32’si kadın.

- 2021 ilk 6 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artışla 55 milyon lira satış geliri elde etti.

- Bu yılki ciro hedefi 120 milyon lira, orta vadeli hedef ise 200 milyon lira.

- Efeler Çiftliği’nin yüzde 84’ü Söktaş’a, yüzde 16’sı İstanbul Portföy Yönetimi Tarım Hayvancılık ve Teknoloji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na ait.

Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
Meteoroloji raporu yayımladı! Pazar günü değişiyor
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Merkez Bankası'ndan piyasaya bir müdahale daha
Acı haberi Bakan Soylu açıkladı! Güldal Akşit vefat etti
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
Memur emeklilere güzel haber! İşte zam farkında son rakam
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
18 yaşındaki Türk genci dünya turuna çıkıyor! Günde 2-3 saat çalışıp...
Sıla ve İlker Kaleli'nin bakışları sosyal medyayı salladı!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler