Geri Dön
Ekonomiİnsansı robottan zeybek şov!

İnsansı robottan zeybek şov!

Intel Teknoloji Konferansı’nda insansı robot NAO, zeybek oynadı. Intel işlemcisi sayesinde akıllı hale gelen NAO, ses ve yüz tanıyabilmesinin yanı sıra sohbet de edebiliyor. NAO, öğrenme yeteneğine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

İnsansı robottan zeybek şov!

Japonların satın aldığı Fransız firması Aldebaran’ın geliştirdiği robot, yazılımlar sayesinde her şeyi yapabiliyor. 58 cm boyundaki NAO’nun içerisinde çeşitli algılayıcılar var. Kamerası, mikrofonu, uzaklık ve zemin algılayıcıları bulunuyor. Bunlar sayesinde otonom olarak çalışabiliyor. Yüz ve mimik tanıyor, duyduğunu anlayıp cevap verebiliyor.
İnsansı robot, Robocup denilen robot futbol turnuvalarına da katılıyor. Türkiye’de daha çok üniversitelerde eğitim amaçlı kullanılan bu robota yüklenen yazılımlarla bir insanın yaptığı bütün danslar öğretilebiliyor.

Nesnelerin interneti
‘Gelecek Şimdi’ temalı konferansta konuşan Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, esnelerin internetinin gelecek on yılın öne çıkan teknolojisi olduğunu ve Intel’in Ar-Ge yatırımıyla Türkiye’nin bu alanda öncülük yapmak amacıyla çalışmalarda bulunduğunu söyledi.
Dördüncü sanayi devrimi olarak nesnelerin internetinin gerçekleştiğini vurgulayan Aydın, “2020 yılında nesnelerin interneti tabanlı servisler pazarının 19 trilyon dolar değerine ulaşacağı öngörülüyor. Dünya şimdiden bu teknolojiler üzerine odaklanmış durumda. Türkiye’nin de bu alanda önemli atılımlarda bulunması gerektiyor. İstanbul’da bulunan Intel Ar-Ge Merkezi’mizde bu yönde çalışmalar yapıyor, projelere destek veriyoruz. Türkiye’den çıkan ilham verici örneklerin hızla artacağına inanıyoruz” dedi.
Intel Ar-Ge Merkezi’nde giyilebilir teknolojileri hedefleyen Galileo ve Edison platformları üzerinde çalıştıklarını aktaran Burak Aydın, Intel teknolojisi sayesinde bu platformlarla nesneleri birbirine bağlayarak akıllı hale getirdiklerini kaydetti.

Alçılar akıllandı
Burak Aydın, İstanbul’da bulunan Intel Ar-Ge Merkezi’nin en önemli projelerinden biri olarak, ödüllü Uluslararası Endüstriyel Tasarımcı Deniz Karaşahin tarafından tasarlanan Intel tarafından akıllı hale getirilen alçıyı da tanıttı.
Aydın, şu bilgileri verdi: “3 boyutlu baskı teknolojisiyle üretilen, atel ve alçı uygulamasına yeni bir yaklaşım getiren akıllı alçı hem kullanıcının konforu hem de pratikliği bakımından tüm dünyada büyük ses getirdi. Alçı üzerindeki algılayıcılarla kas spazmına bağlı ölçüm yaparak ön kolda istemsiz kasılmaların varlığının ve şiddetinin tespitinde kullanılacak teknik verileri topluyor.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
3. doz Biontech aşısı ne zaman? Bilim Kurulu önerdi2 doz Biontech aşısı olanlar için 3. doz aşı ne zaman? Merak edilen soru Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Tavsiye kararı bakanlığa iletildi. Buna göre "2. dozun üzerinden 6 ay geçenlerin aşılanmasında yarar var" denildi. Gözler bakanlığın açıklayacağı karara çevrildi. Detayları CNN TÜRK'ten Duygu Ayaz Bayram aktardı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler