Geri Dön
Ekonomiİş dünyası ikinci çeyrekte yüzde 20 büyüme bekliyor

İş dünyası ikinci çeyrekte yüzde 20 büyüme bekliyor

İş dünyası temsilcileri, salgının tüm olumsuzluklarına rağmen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 20’yi aşması beklenen büyümenin 2021’in tamamında yüzde 7 - 8 bandında gerçekleşebileceğini öngörürken, sürdürülebilir rakamlara ulaşmada nitelikli yatırımların kilit önemde olacağını belirtiyor.

İş dünyası ikinci çeyrekte yüzde 20 büyüme bekliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın ikinci çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) verileri bugün açıklanacak.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ikinci çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 20’nin üzerinde bir büyüme performansı göstermeyi başaracağını ifade etti. Yılın ikinci 3 aylık döneminde geçen yıla kıyasla sanayi üretiminde yüzde 41.1’lik, kapasite kullanım oranında yüzde 63.4’ten yüzde 75.9’a artış kaydedildiğini aktaran Avdagiç, burada baz etkisinden kaynaklanan bir ivmenin gözlendiğini söyledi.

Avdaagiç, “Reel sektörün üretim ve yatırım iştahı yerinde. Olağan dışı yeni bir durum yaşamazsak yılın genelinde yüzde 7 civarı bir büyüme rakamına ulaşacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Güçlü toparlama

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan da 2021’in ilk yarısında küresel ekonominin güçlü bir toparlanmaya sahne olduğunu belirterek, “Türkiye ekonomisi, 2021’in ikinci çeyreğinde güçlü baz etkisiyle yıldan yıla yüzde 20’nin üzerinde büyümüş olabilir. Türkiye 2020’deki yüzde 1.8’lik büyümenin ardından 2021’i yüzde 7’nin üzerinde güçlü bir büyümeyle kapatabilecek” diye konuştu

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın ise salgın sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen düşük cari açıkla bu yılın, yüzde 8’in üzerinde bir büyüme ile kapatılacağı öngörüsünde bulundu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni ekonomi modelini tek tek anlattıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamada, "Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yeni ekonomi modeliyle, yüksek faiz verecek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz.' dedi. Erdoğan yıl sonu büyüme rakamlarına dair, "Beklentimiz, 10'u bulacağız. Bizim tahminimiz asgari 10 ama üzerine de çıkabilir." bilgisini paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler