Geri Dön
Ekonomiİş dünyası seferber oldu

İş dünyası seferber oldu

Depremin yaralarının sarılması için iş dünyasının sefeberliği sürüyor. Pek çok dernek, oda ve kurumun gönderdiği yardımlar ulaşmaya başladı. Elazığ’daki iş dernekleri de vatandaşların yanı sıra hasar gören işletme ve iş yerlerine yardım ediyor

İş dünyası seferber oldu

Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremin ardından yaralar sarılmaya devam ediyor. Bu konuda Türk iş dünyası da seferber oldu. Pek çok dernek, oda, kamu ve özel kurum bölgeye yardım etmek için harekete geçti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile odalar ve borsalar aracılığıyla Türkiye’nin değişik illerinden bölgeye gönderilen yardım TIR’ı sayısı 50’ye ulaştı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AFAD koordinasyonunda İstanbul, Konya, Kayseri ve Bingöl’den Elazığ ve Malatya’ya yardım götürmek için yola çıkan TIR’ların deprem bölgesine ulaştığını bildirdi.

İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO) yapılan açıklamaya göre, gıda, ısıtıcı, çocuk bezi ve giyecekten oluşan temel ihtiyaç malzemelerini taşıyan 20 TIR bölgeye ulaştı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yardım araçlarının sabahın ilk ışıklarında AFAD ekiplerinin koordinasyonunda Malatya OSB’de toplandığını söyledi. Avdagiç, “Devletimizin ve odalar birliğimizin koordinasyonunda başka neye ihtiyaç varsa yerine getirmek için hazırız” dedi.

Yardımlar artıyor

PTT AŞ, depremden etkilenen vatandaşlara destek sağlamak amacıyla ‘PTT Posta Çeki Hesabı’ oluşturdu. Bu sayede 1866 numaralı ‘PTT Posta Çeki’ hesabına gönderilecek nakdi yardımlar AFAD aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Yardımda bulunmak isteyenler işlem sırasında herhangi bir ücret ödemeyecek olup, bağışlar tüm PTT iş yerleri, Pttmatikler, PTT mobil ve internet bankacılığı üzerinden de gerçekleştirilebilecek.

Türk Telekom, Elazığ ve Malatya genelindeki 547 ankesörlü telefon, sabit ve mobilde yurt içinde tüm yönlere ücretsiz olarak kullanıma sundu. İstanbul’da kuruluma hazırlanan 6 adet şarj ünitesi öncelikli olarak belirlenen 3 toplanma alanında hizmet vermek üzere Elazığ’a gönderildi.

Her bir lokasyonda 5 sabit ses ve 2’şer sabit internet faaliyete geçirildi. Bu noktalarda bölge halkına limitsiz olarak Wi-Fi internet hizmeti sunulmaya başlandı. Türk Telekom mağazaları da ücretsiz şarj hizmeti veriyor.

Migros, deprem bölgesine olası acil ihtiyaçlar için AFAD koordinasyonunda Kızılay Elazığ Bölge Afet Yönetim Müdürlüğü’ne Erzurum ana deposundan yardımı ilk 24 saatte ulaştırdı.

İş yerinde hasar tespiti sürüyor

Elazığ’da iş dünyası depremden etkilenen vatandaşlar için seferber oldu. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), deprem nedeniyle geceyi sokakta, açık alanlarda geçirecek olan vatandaşlara sıcak çorba ikramında bulundu.

Geceyi sokakta ya da araçlarında geçirecek olanlara odanın kapılarını açtı. İş yerlerinde üretimlerini durdurmak zorunda kalan işletmeler ve iş yerleri için deprem etkisi ve varsa hasarın tespit edilmesi amacıyla 0530 781 21 74 no’lu whatsapp hattını faaliyet geçirdi. Vatandaşlara kapılarını açan pek çok da fabrika bulunuyor.

Konutların %34.5’i sigortalı...

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, depremde evi hasar gören sigortalıların DASK’a başvurarak hasar tespit çalışmasını yaptırıp zararını karşılayabileceğini bildirdi. Benli, “Sigorta teminatı vatandaşımıza depremden sonra hasar tazminatını alıp hayata kaldığı yerden devam etme şansı veriyor. Elazığ’daki 123 bin 310 konutun yüzde 34.5 yani 42 bin 972’si, depremin merkezi Sivrice ilçemizde 123 konutun Zorunlu Deprem Sigortası bulunuyor. Depremde evi hasar gören sigortalı vatandaşlarımız DASK’a başvurarak hasar tespit çalışmasını yaptırıp zararını karşılayabilecek” dedi.

Bakan Koca paylaştı... 'Hastamızın bir çift sözü var.'Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Koca;HASTAMIZIN BİR ÇİFT SÖZÜ VAR. İlki: Covid aşısı olmadım. İkincisi: Keşke olsaydım! Nurettin Karabük 48 yaşında. Covid-19 sebebiyle tedavi görüyor. Virüsü yakınlarına da bulaştırdı. Video, yoğun bakımdaki beşinci gününde çekildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler